Skip to content
A MI PILVAXUNK
  • Archivum (2009-2018)
    • A Napba Öltözött Leány – rockopera 2006. július 1.
    • Fontos írások 2009-2010
      • Miért pont a Kormorán? (2009)
      • Lélekvesztő
      • Eljő az ősz…
      • Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről
      • Csepregi szilánkok – beszámoló a III. Ismerős Arcok táborról
  • Volt egyszer egy kávéház
  • Márványasztalok mellett…

Volt egyszer egy… Hollywood

  • 2019.08.20.2019.08.20.
  • by Csizmazia P.

Quentin Tarantino mozija számomra filmünnep. Olyan, mint amikor néhanapján elmegyünk egy nagyszerű és különleges vendéglőbe, hogy megízleljük a legkiválóbb ételeket. QT éttermeiben mindeddig csodálatos húsételeket kaptunk, azonban kilencedik filmje szakít a hagyománnyal, előre nem tudjunk pontosan mit kínál, mégis elégedetten állunk fel az asztal mellől.

Megnéztem a filmet, elolvastam sok filmkritikát. Nem vagyok szakember, filmes, kritikus, csak egyszerű mozilátogató, akit vonz Tarantino művészete. Ezzel a szemmel írtam beszámolókat 2013-ban Django elszabadul, majd 2016-ban az Aljas nyolcas című filmekről.

Nem kérdés, hogy a Mesternél jobban aligha ismeri bárki a hollywoodi Álomgyárat, pontosan tudja, mi a hátterük a filmvásznakon megelevenedő alkotásoknak. Forgatókönyvek, rendezők, operatőrök, statiszták, színészek, producerek és mérhetetlen mennyiségű pénz mind a kiadási, mind a bevételi oldalon. Sztárcsinálás és sajnos politikacsinálás is. A film betekint a kulisszák mögé, ám aligha ez legfőbb célja.

Leonardo DiCaprio alakítja a lecsúszófélben lévő másodvonalas filmszínészt, társa és barátja a kaszkadőrt játszó Brad Pitt. 1969-ben Hollywoodban nagy változások zajlanak, ezekhez kell alkalmazkodniuk hőseinknek. Fölösleges volna elmesélnem a történetet, megjelennek a QT-ra jellemző váratlan csavarok benne.

DiCaprio láthatóan élvezettel lubickol a színész szerepében, Pitt pedig nagyszerűen alakítja a munkanélküli kaszkadőrt. Belehallgatunk háttérbeszélgetésekbe, Al Pacino eleveníti meg a producer figuráját, jelen vagyunk forgatásokon, az egykori, filmesek által elhagyott western helyszínen találkozunk hippikkel. Közben hosszan, néha talán túl hosszan autózunk Los Angelesben. Az utolsó filmkockákban úgy jelenik meg az erőszak, hogy engem sokkal inkább röhögésre, mint elborzadásra ingerelt.

160 percig tart a vetítés, miközben figyelmünk pillanatokra sem lankad. Bár a végkifejlethez lassan érkezünk, az addig tartó út is tele van izgalmas és elgondolkoztató pillanatokkal. Magam csak azt sajnálom, hogy sok utalás és jelenet megértéséhez nem rendelkezem elegendően mély mozis múlttal. (Csak a kritikákat olvasva esett le a tantusz, hogy Bruce Lee-re utal az egyik jelenet.)

Bátran ajánlom ezt a filmet is mindenkinek. Korábban írtam, a moziterembe inkább véreshurkát vigyünk majszolni, ehhez a filmhez a azonban a pattogatott kukorica is megteszi 🙂 .

Filmkritikák avatott kritikusok tollából: filmtekercs.hu, mafab.hu, origo.hu, puliwood. (Látható, hogy az ítészeket is megosztja a mű, van aki már siratja a Mestert…)

Illusztráció: filmtekercs.hu


Hatvan évem példaképei
Kormorán koncert Székesfehérváron
DiCaprio filmélmények filmtörténet mozi Pitt szórakozás Tarantino Volt egyszer egy... Holywood

Related articles

Budapest Noir
Kopaszkutya 1980
Virágálom Pünkösdkor
Van itt valami látni- és…
Subscribe
Visszajelzés
guest
guest
8 hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2019.08.22. 11:20

Beszámolóm feltétlenül kiegészítésre szorul, elvégre a film talán legfontosabb háttértörténete az úgynevezett Manson-gyilkosságok. (A hivatkozáson nagyon alapos elemzését olvashatjuk a bűnügynek. Ennek ismerete, megint más megvilágításba helyezi a filmet.)

Ahogyan az megjegyeztem, a film megértéséhez mélyebben kellene ismerni az Álomgyár termékeit és a háttértörténetet. Érdemes a világhálón tájékozódni, érdemes a filmet megnézni!

0
Válasz
megyeridoki
megyeridoki
2019.08.22. 21:01

Néhány gondolat a filmhez, ami nekem nagyon tetszett. Miért? Mert kicsit öregebb vagyok Quentin Tarantínónál Igaz ez az “időelőny” kiegyenlítődik azzal, hogy a vasfüggöny különböző oldalain voltunk. Bár mint filmes, Ő már abban az időszakban tevékenykedett/tevékenykedik amikorra a snittek megrövidültek, a képek egyre villódzóbbak lettek. Ma a néző egy folyamatos ingerőzőnnek van kitéve, mintha a végén egy nagy epilepszás rohammal szeretnének katarzist elérni a mai filmipari gyártmányok. QT gyermekkori élményei között még szerepelnek a hosszú, lassú folyású, kidolgozott és ezért részleteiben megszemlélhető jelenetek. Pontosság, korhűség és tökéletes hangulatfestés. A hippimozgalmat ugyan nem ilyennek képzeltem el, de szerintem a filmbeli szereplők sem igazán azok. Amerikai értelemben sem. Ez tulajdonképpen egy időutazás. Egy másik történelembe, mint ahogy a Becstelen brygantik esetében is. Minden stimmel a legapróbb részletekben, csak a történet más. Szerintem az USA-ban alapműveltséghez tartozó Manson-gyilkosságok történetbe vonásával QT marketingesként is nagyott húzott, de nekem ez tetszik. Elvégre a holdraszállást is bevonhatta volna a cselekménybe, ami csak 20 nappal korábban történt .Az biztos, az USA dübörgött, a gyilkosságok hírét az egész világ felkapta ilyen-olyan ideológiai komment mellett. Ez egy igazi QT film. Itt több női meztelen talp is megjelenik, melyhez szerintem a rendező fetisisztikusan vonzódik. Erről a Ponyvaregényben külön dialógus is szól. Persze férfi cipőtalp is van. Steve McQueen és két másik szinész felismerésében a rendező felirattal segít, Bruce Lee esetében nem. Véletlen? Kizárt. (Egyébként az előbbi játékával kísértetiesen idézi meg az azóta elhúnyt sztárt.) Bár sok mindent lehet olvasni a szereposztásról, szerintem is Brad Pitt telitalálat, Leonardo DiCaprio lecsúszott alakja… Read more »

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2019.08.25. 10:19
Reply to  megyeridoki

Nagyon örülök megosztott gondolataidnak, magam úgy döntöttem, hogy újra megnézem a filmet, amíg műsoron van.

Karcolgattuk a felszínt, azt gondolom, hogy amerikai nézőknek jól ismertek a filmtörténeti, bűnügyi és egyéb hátterek, azonban egy átlagos magyar mozilátogatónak érdemes előzetesen felkészülnie.

Ezért is örülök, hogy beszélünk róla. Említetted, hogy találtál werkfilm-szerű videókat, várjuk az ezekre mutató hivatkozásokat!

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2019.08.31. 12:04
Reply to  Csizmazia P.

Sorra jelennek meg a beszámolók és kritikák a filmről; íme az egyik legújabb, teljesen egyetértek azzal, hogy felkészülve kell elindulni a moziba.

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2020.02.11. 08:25

Megjelent a film “soundtrack” zenealbuma. A 80 perc hosszú, 31 dalt tartalmazó gyűjteményről részletesebben itt olvashattok.

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2020.02.12. 17:47
Reply to  Csizmazia P.

Tegnap-kedden-rakottkáposzta készítés közben megnéztem ismét a filmet. Több időm volt odafigyelni az eseményekre. Igazából így, másodszorra megnézve sem fogott meg a mű, de el kell ismerni, az utóbbi 20 év gagyibbnál gagyibb “alkotásait” lepipálja. Kérném ezt a meglátásomat szubjektív megítélésként kezelni. Van történet a filmben, van megtörtént eseményt sugalló alap a filmben, ahogy ezt megtudhattam a fenti bejegyzésből. Ami teljesen hihető, az azok a megnyilvánulások egyes szereplőktől, ahol hatalommal bír a karakter, mint pl. rendező, vagy a felesége, a bulik, a nők, stb. Azt számomra nehéz elkönyvelni-habár sosem találkoztam vele-hogy Bruce Lee-t és affektáló modorát ilyennek kéne elképzelnünk. A főhős, mint alkoholfüggő, nem új a nap alatt, mint ahogy az sem, komoly szerepeket nehezen kaphat ilyen színész ott, ahol ezren vannak készen állva munkát kapni Hollywoodban. Most már tudjuk, mi, vagy ki dobta fel a spagetti-westernt, mint műfajt… A bunyós-leszámolós jelenet a végén szerintem is picit viccesre sikerült, de kétségtelen az, hogy a rendezőnek sikerült a nézőben felkelteni azt az érzetet, hogy teljesen jogosan irtják ki a hippiket az adott szituban. Na ez kétség kívül “tarantinósra” sikerült. Ahogy a farmon Pitt rábeszéli a srácot a kerékcserére, az nálam a csúcs az egész moziban. Egyébként nagyon komoly dolgok vannak a film megszületése, ihlete mögött, ahogy arról fentebb olvastam. Megdöbbető, mire képesek a fanatikusok! Nem kell okvetlenül iszlám radikálisnak lenni ehhez. Elég egy kis fű, meg egy guru, akit lyukat beszél az ember hasába. Azt hiszem, két Oscart zsebeltek be a produkcióval, Pitt a legjobb férfi mellékszereplőért és még valami technikai dologért… Read more »

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2020.02.13. 09:45
Reply to  Kohus Peti

Szöget ütött a fejembe, hogy Pitt mellékszereplőként kapott Oscar-díjat. Ez a film két főszereplős, hiszen Pitt ugyanannyira az, mint DiCaprio. Mindketten szenzációs színészi teljesítményt nyújtottak. (Mondja meg valaki a Ponyvaregényben ki a főszereplő? Vincent, Butch, Jules vagy Mia?) Nyilván főszereplőként csak egy Oscar adható.

Hollywood újra politizál és büntet című írás szerint a hippiket “politikailag nem korrekt” módon bemutató filmként a Mester legújabb opusza nem kapott annyi elismerést, mint amennyi járt volna. Ellenben még így is többet kapott, mint Scorese Az Ír című alkotása, amely bár tíz jelöléssel indult, azonban díj egy sem jutott, elvégre… Az Ír nem vérbaloldali alkotás. (Jelzem: eddig nem láttam, de most, hogy felkeltették a figyelmemet, elkezdtem nézni. Három és fél óra, még a felénél sem vagyok, de azt gondolom, fogok írni róla!)

Ehhez tartozik még, hogy – sajtóhírek szerint – Tarantino mester elkészíti azt a westernt, amelyben a Volt egyszer egy Hollywood főszereplője játszik “film a filmben”. Filmsorozatként, félórás epizódokkal, azt hiszem türelmetlenül várhatjuk, hogy megnézhessük!

Ponyvaregény

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2020.02.13. 12:26
Reply to  Csizmazia P.

Az Ír tipikusan maffia-sztori.nem lövöm le a poént,Szerintem jó film,de már annyira sablonos ez a 60-as 70-es-80-as évek amerikája és az ezzel egyetemben megjelenő filmes feldolgozások tömkelege,hogy bele lehet unni mondjuk az 50. életévét betöltő nézőknek.
Tud valaki újat mondani azokról az évekről?

Az,hogy a rendező milyen politikai irányt képvisel,nem tudtam,hogy befolyással lehet az Oscar-díj odaítélésében.Ha ez így van,beleköpök az egész sz@rságba-egyébként sem igazodtam sose az szerint a mozifilmek kiválasztásában,kapott-e és hányat,meg miért a szobrokból a film,amelyet meg szeretnék nézni.

Hajrá Anglia,hajrá 007-es!Bemutató április 10.

0
Válasz

Legutóbbi bejegyzések

  • Év végi gyalogtúránk Somlón 2020.12.30.
  • Csönd, digitális diéta és a Prímszámok zenéje 2020.12.28.
  • Karácsony egy macska szemszögéből 2020.12.23.
  • Budapest Noir 2020.12.19.
  • Kopaszkutya 1980 2020.11.30.
  • Csatatér 2020.11.26.
  • Szép volt fiúk! 2020.11.13.
  • Kerékpáron a Velencei-tó körül 2020.11.01.
  • Sóstói séta 2020.10.29.
  • Elvonulás Íjásztáborba 2020.10.20.
  • Száz éve született Édesapám 2020.10.14.
  • Sukorói séta 2020.10.12.
  • Ismerős Arcok koncert Várpalotán 2020.10.06.
  • Mesélt az erdő… 2020.09.22.
  • Őszi merengés 2020.09.14.
  • Egy hétvége a Fertő-tónál kerékpárral 2020.08.29.
  • “Több mint ezer éve itt DAColunk” 2020.08.23.
  • A VI. Balaton-kör kerékpáron 2020.08.09.
  • Volt egyszer még egy koncert… 2020.06.28.
  • Hajrá Vidi, hajrá Fradi! 2020.06.24.

Legutóbbi bejegyzések

  • Év végi gyalogtúránk Somlón
  • Csönd, digitális diéta és a Prímszámok zenéje
  • Karácsony egy macska szemszögéből
  • Budapest Noir
  • Kopaszkutya 1980
  • Csatatér
  • Szép volt fiúk!
  • Kerékpáron a Velencei-tó körül
  • Sóstói séta
  • Elvonulás Íjásztáborba
  • Száz éve született Édesapám
  • Sukorói séta
  • Ismerős Arcok koncert Várpalotán
  • Mesélt az erdő…
  • Őszi merengés
  • Egy hétvége a Fertő-tónál kerékpárral
  • “Több mint ezer éve itt DAColunk”
  • A VI. Balaton-kör kerékpáron
  • Volt egyszer még egy koncert…
  • Hajrá Vidi, hajrá Fradi!
  • Az én Trianonom
  • Nem! Nem! Soha!
  • Virágálom Pünkösdkor
  • Tavaszi szél…
  • Van itt valami látni- és olvasnivaló!
  • Volt egyszer egy koncert
  • Szent három nap
  • Ne féljetek!
  • Hajrá Felvidék, hajrá Dunaszerdahely, hajrá DAC!
  • Szép volt Fiúk!
  • Vezetéstechnikai tréningen jártunk
  • Évbúcsúztató Ismerős Arcok koncert Révkomáromban
  • Áldott karácsonyt!
  • Legyen úgy mint régen volt – Kormorán és TransylMania koncert az Uránia Nemzeti Filmszínházban
  • Adventi kirándulás Zágrábba
  • 2004. december 5. a szégyen és a gyalázat napja
  • The Wall, Tina Turner, Puskás Aréna és Nélküled
  • Gyengébb? Nem! – Női borászok bemutatkozása Székesfehérváron
  • Pavarotti élete filmvásznon
  • Halottak napi emlékezés a közutakon elveszett életekre
  • A Forradalom idején
  • Egy vérből valók vagyunk
  • Sokkoló olvasmány – Gerilla
  • ÉS? – itt a legújabb P.Mobil album!
  • Bringa, Bor, Balaton
  • Focisirató
  • Ó a Balaton, régi nyarakon…
  • Kormorán koncert Székesfehérváron
  • Volt egyszer egy… Hollywood
  • Hatvan évem példaképei
  • Regnum Marianum
  • Lett egy butatelefonom…
  • Anzikszféle Cserépváraljáról
  • Balatoni bringatúra 5 (és fél)
  • Tour de France 2019

Legutóbbi hozzászólások

  • Csizmazia P. on Sportvilág: “Boldog új évet mindenkinek, kezdődjék 2021, ma este 20 órakor Világliga meccset játszik férfi vízilabda válogatottunk a napfényes Itália fiaival!…” jan 8, 10:53
  • Csizmazia P. on Csönd, digitális diéta és a Prímszámok zenéje: “Miközben a következő írást szerkesztem, találtam egy idevágó idézetet Hamvas Bélától: “Aldous Huxley kiszámította, hogy a csend köre évenként tizenhárom…” dec 30, 15:40
  • Csizmazia P. on Budapest Noir: ““November 19-én pedig kultúrtörténeti pillanatnak lehettünk részesei, ugyanis elindult a Filmio, az NFI streaming platformja, amely 120 év magyar filmkincsébe…” dec 23, 07:16
  • Kohus Peti on Törzsasztal: “Révész Sándor nagy kedvencem.Tóth J.R. neve sajnos nekem nem mond semmit.Viszont szomorú apropója a cikknek az,hogy zenélt a Bergendy zenekarban…” dec 15, 11:20
  • Csizmazia P. on Törzsasztal: “Nagyon fontos, rocktörténeti jelentőségű beszélgetés jelent meg Tóth János Rudolffal (Kex, Bergendy, Hobo Blues Band) és Révész Sándorral (Generál, Piramis),…” dec 13, 19:04
  • Kohus Peti on Sportvilág: “Ezekhez a sorokhoz nem tudok kommentet fűzni…talán annyit,hogy a világ már-nem csak a sportban-régen nemzetközivé lett.Az Európau Unió tett/tesz/tenni fog…” dec 10, 11:47
  • Csizmazia P. on Sportvilág: “Nem írtam a Ferencváros utolsó két BL meccséről. A csoportkörben egyetlen egyszer nem játszottak olyan alárendelt szerepet, mint a Barca…” dec 9, 13:01
  • Kohus Peti on Sportvilág: “Pontosan ennek alapján féltettem a DAC-ot,sőt vereséget jósoltam a meccs előtt. Tulajdonképpen végig az történt a pályán,amit a vendégek akartak,kivéve…” dec 2, 11:06
  • Csizmazia P. on Kopaszkutya 1980: “Különös ez az egész. Az őskor valahogy úgy lehetett, ahogyan a film mutatja. Nem tudom… mentünk mindenhová, a fene tudja…” nov 30, 21:36
  • Kohus Peti on Kopaszkutya 1980: “Nagyon szeretem ezt a filmet, gyakran megnézem és amennyire én belelátok a dolgokba, hűen tükrözi a kor rockzenével kapcsolatos eseményeit.…” nov 30, 16:30
  • Csizmazia P. on Kopaszkutya 1980: “A film bárki számára elérhető a filmio.hu helyről. Havi 890 Ft befizetéséért jó minőségben élvezhetünk rengeteg magyar filmet.” nov 30, 13:10
  • Csizmazia P. on Sportvilág: “Ennek nagyon örülök, mikor augusztusban láttam a Nagyszombatot, igen masszív csapatnak tűnt!” nov 30, 13:05
  • Kohus Peti on Sportvilág: “A DAC 2:0-ra győzőtt Nagyszombatban.Messze nem volt a hazai csapat annyira agresszív és harapós,mint az augusztusi odavágón. Ennek ellenére a…” nov 28, 18:27
  • Kohus Peti on Volt egyszer még egy koncert…: “Fecó eltávozott.Nehéz felfogni az utóbbi hetek tragikus eseményeit. Nyugodjon békében!” nov 27, 16:46
  • Kohus Peti on Sportvilág: “Nem láttam a Fradi meccsét,de az eredmény alapján az az étzetem támatd,kitettek magukért a mieink. A hosszabbításban bekapott vesztes gól…” nov 26, 10:28
  • Csizmazia P. on Sportvilág: “Tényleg csak egy hajszál hiányzott, hogy a Ferencváros elhozzon egy pontot Torinóból! Most mutattak legtöbbet a BL sorozatban, az is…” nov 26, 09:43
  • Kohus Peti on Volt egyszer még egy koncert…: “Nyugodjanak békében,Egy óriási zenekarban zenéltek,milliók szerették Őket.” nov 23, 08:34
  • Csizmazia P. on Sportvilág: “Lemaradtam kissé… Hazai pályán 2:0-ra legyőztük Törökországot, ez is bíztató! Ráadásul hiányoztak a kulcsemberek, de akik válogatott mezben pályára léptek,…” nov 22, 10:47
  • Csizmazia P. on Volt egyszer még egy koncert…: “Viszonylag hosszabb írás jelent meg a mai Magyar Nemzetben a Korál hőskoráról, akit érdekel a magyar rocktörténet, annak érdemes elolvasnia.…” nov 22, 10:19
  • Kohus Peti on Sportvilág: “Válogatottunk ezekben a nehéz napokban kitett magáért és a magyar labdarúgásért.Régen volt,amikor sorozatban 6 tétmérkőzésen nem kaptunk ki. Azt nagyon…” nov 19, 11:17

Állandó rovataink

SPORTVILÁG - állandó rovatunk

TÖRZSASZTAL - állandó rovatunk

Más oldalak

A MI PILVAXUNK 2009-2019

MÁRTI TEXTILBŐL VARRT ÁLMAI

ÍJÁSZNAPLÓM

TISZTELD A GYERMEKET!

Mind-zene

KORMORÁN

FANKADELI

ISMERŐS ARCOK

P.MOBIL

HOBO

Bejelentkezés

ADMINISZTRÁCIÓ

Archívum

Csizmazia Péter 2009-2020 Címlapkép: Janko Ferlič Unsplash
Theme by Colorlib Powered by WordPress
wpDiscuz