
„Vadászat” Révkomáromban
Hálásan köszönöm Kohus Peti barátomnak, hogy jelezte, Hobo előadás lesz Révkomáromban, hatalmas élménnyel lettem volna szegényebb, ha nem lehettem volna ott!
2012-ben „Ars Bluesica, avagy az Árvák örökbefogadása” címmel számoltam be a Művészetek Palotájában tartott felejthetetlen előadásról, 2011-ben pedig a Hobo Blues Band búcsúkoncertje előtt idéztem fel mindazokat az emlékeket, amelyek korábbi évtizedekben a zenekarhoz kötődtek. 2019-ben pedig ott voltam Hobo életműkoncertjén, erről is született írás akkor.
A Vadászat című zenealbum a magyar rocktörténet korszakos alkotása. A dupla zenealbum 1984-ben, még vinyl hanghordozón jelent meg. „Kiadása idején egyike volt a ritka konceptlemezeknek, amelyek teljes anyaga egy gondosan megtervezett, zeneileg és szövegileg egységesen és részletesen ábrázolt téma köré épült fel.” (Forrás) Azt tudom, hogy nem tudtuk eleget hallgatni, a barázdák lassan lekoptak… A teljes album innen elérhető.
Az előadás előtt arra számítottam, hogy csak ez a zenei anyag szólal majd meg, ám olyan dalokkal bővült, amelyek témájukban illettek a Vadászathoz, mint például a Farkashajsza Viszockijtól, vagy a Zöld sárga a Kextől.
Az Egressy Béni Városi Művelődési Központ színházterme zsúfolásig megtelt, mire színpadra lépett a zenekar, Hobo bohócjelmezben, templomi füstölővel űzte el Husak és Brezsnyev szellemét.
Földes László 1945. februárjában született, kortalan. Végigénekelte, mozogta a közel kétórás előadást, a végefelé lejött a színpadról, a nézőtérről énekelt.
Ahogyan sorra megszólaltak a dalok, a hangulat úgy fokozódott, Közép-európai Hobo Blues hangzott fel zárásként, a közönség nem bírt ülve maradni, hosszantartó vastapssal köszönte meg az előadást.
„Bohócnak lenni pedig a legigazabb művészet.” – írtam néhány esztendeje. Fenntartom.
Révkomáromba sokszor mentem koncertre, több helyszínen is voltam, Kormorán, Ismerős Arcok…
A képek között láthatjátok a (számomra) kultikus Fekete Kutya vendéglőben készült képeket, ha az időkeret engedni, ott szoktunk ráhangolódni az előadásokra.
Remek előadás volt,ezzel teljes a kép.Számomra minden fontos előadóművészt és zenekart láthattam élőben…
Felmerült bennem egy kérdés: 1984-ben jelent meg a Vadászat, Felvidékre hogyan jutott el? Árulták a magyar nyelvű kiadványokat forgalmazó üzletek, vagy kizárólag a magánimport volt járható út? (Persze ez sok más termékre, dologra is feltehető kérdés.)
Nem tudom a választ.Én HBB-t,P.Mobilt nem szerettem hallgatni,a rádiókban sem ment.A haveroknak meg voltak a lemezek,pl. a HBB 1.albumát nevetségesnek találtam,a zene nem tetszett,a szövegeket nem értettem,többet nevetségesnek találtam.
El kellett telnie 25-30 évnek,hogy „megszeressem a Hobo-t,Mobilt.Most pótlom a kimaradást vinilen,cd-n,vagy rakatom fel usb-re a gyerekekkel azt,amit nem lehet megszerezni-többek közt a Vadászat c.albumot sem.
A múlt héten teljesült régi vágyam,megvettet az Omega 9 lemezt és a 8-as is be van cserkészve…a 7-es vinilen a gyűjtemény része.
Visszatérve a kérdésre,a 70-es évek végén kaphatóak voltak itt is lemezek,ahogy a könyvek,úgy a hanghordozók iránt is volt kereslet.Konkrétan a Vadászatra nem emlékszem,hogy kapható volt-e.De ha a HBB első albuma megütötte a csehszlovák bíráló elvtársak ingerküszöbét,gondolom engedélyezve volt a Csehszlovák piac ellátása is ezzel a lemezzel,korlátozott számban.
Horváth Pistával tele volt minden polc,arra viszont emlékszem…