Skip to content
A MI PILVAXUNK
  • Archivum (2009-2018)
    • A Napba Öltözött Leány – rockopera 2006. július 1.
    • Fontos írások 2009-2010
      • Miért pont a Kormorán? (2009)
      • Lélekvesztő
      • Eljő az ősz…
      • Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről
      • Csepregi szilánkok – beszámoló a III. Ismerős Arcok táborról
  • Volt egyszer egy kávéház
  • Márványasztalok mellett…

Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről

Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről

1.

Egyszer volt, hol nem volt, heted hét országon is túl, volt egyszer egy iskola. Ebbe az iskolába járt a Világ Legrosszabb Osztálya, ahogy az lenni szokott, őket adta a sors Méhes tanár úrnak, aki a Világ Legjobb Földrajztanára volt.

Tavasszal történt, hogy a földrajztanár osztálykirándulásra akarta vinni a Világ Legrosszabb Osztályának nebulóit, hogy mindarról, amit az órákon tanított, a valóságban is meggyőződhessenek. Az utolsó órán – mint már annyiszor – a vásott gyerekek úgy felbosszantották a tanár urat, hogy mikor hazament, lefeküdt, elaludt, mérgében és fájdalmában megszakadt a szíve.

Azonnal az Úr ítélőszéke elé került, aki csodálkozva kérdezte tőle:
– Mondd, miért álltál elém, nincs már dolgod odalenn?

Majd megnézte a naplót – mert mindenkiről vezetnek egyet odafönn – látta, hogy a tanár úr lapján sehol egy szekunda. Méhes tanár úr így felelt:
– Sok haszontalan gyereknek akartam megtanítani a Föld csodáit, de nem érdekli ezeket már semmi! – panaszkodott.

Az Úr éktelen haragra gerjedt és összehívta az Angyalok Gyűlését, mert elhatározta: ha odalenn így mennek a dolgok, akkor most eljő a Végítélet Napja. Az angyalok helyeseltek, a Tanár úr meg azt gondolta magában:
– Miattam és a vásott nebulók miatt?

Az Úr olvasott gondolataiban és így felelt:
– Nem miattatok, a döntés századok óta érik bennem, de most már látom, nincs remény, hogy odalenn megváltozzanak a dolgok! Van valakinek hozzáfűznivalója? – fordult az angyalok seregéhez.
Lakott a Mennyben három angyal, úgy hívták őket, hogy Hit, Remény és Szeretet. Előléptek és így szóltak az Úrhoz:
– Mennyei Atyánk, ha adnál még egy esélyt, mi megpróbálnánk segíteni. Küldd vissza a Földrajztanárt, adj nekünk egy napot. Ha nem változik meg semmi, akkor legyen meg a te akaratod!
Az Úr elgondolkozott és azt mondta:
– Ám legyen, de egy földi nap múlva itt legyetek, és ha nem jártok sikerrel, itt a végítélet, ez az utolsó szavam!

2.

Reggel Méhes tanár úr kipihenten ébredt. Úgy rémlett neki, mintha valami nagyon különös álmot látott volna, de akármennyire is törte a fejét, nem tudott visszaemlékezni rá. Eszébe jutott, hogy osztálykirándulásra indulnak, gyorsan összeszedte holmiját és sietett az iskolai gyülekezőre. Az osztály már ott randalírozott az iskola sportpályáján. Az igazgató néni odament hozzá, jó utat kívánt, majd bemutatott neki három új gyereket, akik évközben váltottak iskolát:
– Ezt a kislányt Hit Helgának, ezt a fiút Remény Robinak, a másik fiút pedig Szeretet Szilárdnak hívják.
Méhes tanár úr kezet szorított velük és azt mondta nekik:
– Mintha már találkoztunk volna valahol?
– Talán álmodban láttál bennünket! – felelték kórusban.
Hétre várták a buszt, de az csak nem akart jönni. Helga, Robi és Szilárd elvegyültek a gyerekek között, kergetőztek, dobálóztak. Nyolckor kikiabált az ablakon az iskolatitkár:
– Most táviratoztak a busztársaságtól, elromlott az utolsó busz is, elmarad a kirándulás!
A gyerekek csalódottan legyintettek,
– Ilyen a mi formánk, mondták.
Az osztály legrosszabb gyereke így háborgott dühében:
– Legközelebb léghajót rendeljenek, az nem robban le!
Helga meghallotta és felkiáltott:
– Akkor menjünk léghajóval! Gyertek, álljunk körbe, fogjuk meg egymás kezét és mindenki nagyon erősen gondoljon arra a léghajóra, amivel utazni szeretne!
Nagy csend lett és a Világ Legrosszabb Osztálya – ki tudja miért – hallgatott Helgára. Mikor kinyitották a szemüket, már az udvar fölött lebegett egy hatalmas vászongömb, szövete hosszában piros-fehér csíkozású volt, a kast erős fából fonták és ott állt benne Méhes tanár úr, keménykalapban, szigorú tekintettel.
– Na, mire vártok? – kérdezte.
– Beszállás!
A Világ Legrosszabb Osztálya megszeppenve lépett be a kasba.
– Léghajóval megyünk osztálykirándulásra? – csodálkoztak

Méhes tanár úr még soha nem vezetett léghajót, úgy emlékezett, hogy valamivel melegíteni kell a ballont, hogy az fölszálljon. Erre gondolt, amikor a léghajó magától felemelkedett és a Világ Legrosszabb Osztályának leesett az álla a látványtól. Maguk alatt hagyták a várost, látták a Föld legszebb folyóját, amint hegyek között áttörve délre kanyarodik, kettéválik és úgy öleli körül a szigeteket, Szentendreit, Margitot, Csepelt; ahogy emelkedtek egyre feljebb és feljebb, látták a Balaton víztükrét, a Bakonyt; keletre a Tiszát, északkeletre a Tátra havas bérceit; majd felkapta őket egy erős keleti szél, kisvártatva átrepültek a Király-hágó fölött és Tündérkertet láttak maguk alatt.
– Látjátok, ez Erdélyország, erről meséltem volna annyit, ha figyeltetek volna!
A Világ Legrosszabb Osztálya megbabonázva nézte a tájat, az épületeket, a földeken szorgoskodó gazdákat. Délben meghallották a csíksomlyói harangok kongását, majd hirtelen irányt váltott a szél és visszafordultak nyugati irányba. Egyszer csak még magasabbra emelkedtek, onnan már látták az egész Kárpát-medencét, az Adriát. Méhes tanár úr pedig nem fogyott ki a szóból, olyan földrajzórát tartott, mint még soha, hiszen a Világ Legrosszabb Osztálya csak úgy itta a szavait!

3.

Egyszer csak elsötétedett az ég, hatalmas villámok kezdtek cikázni. A léghajót úgy dobálta a szél, mint egy dugót a háborgó tenger. A gyerekek foga vacogott a félelemtől:
– Lezuhanunk! Lezuhanunk! – sikították.
Robi kihajolt a léghajóból és a süvítő orkánt túlkiabálva így szólt:
– Fogjátok meg egymás kezét, mindannyian gondoljatok arra, hogy alacsonyan repülünk, mint a madarak, fölöttünk kék az ég és csak felhőfoszlányok lebegnek rajta!
A gyerekek újra megfogták egymás kezét, arra gondoltak, amit Robi mondott nekik. Kisvártatva a szél elállt és alacsonyan szálltak, piros pipacsmező fölött. A Világ Legrosszabb Osztálya felsóhajtott, mindegyikük érezte, valami nagyon megváltozott bennük.
Méhes tanár úr arra gondolt, ideje volna hazamenni. Megéhezett a hosszú, viharos úton. Ahogy erre gondolt, odalépett hozzá Szilárd:
– Tanár úr, megkínálhatom egy kolbászos zsemlével?
Erre e többi gyerek is ott tolongott már a Tanár úr körül és mindannyian kínálták, kenyérrel, sajttal, gyümölccsel, csokival, innivalóval.
– Milyen jószívűek lettetek hirtelen – csodálkozott a Földrajztanár.
– De hiszen mi nagyon szeretjük a Tanár urat – felelt az osztály kórusban.
Már bealkonyodott, amikor a léghajó lassan leereszkedett az iskolaudvarra. A Világ Legrosszabb Osztályának tagjai sorra megölelték, kezet szorítottak Méhes tanár úrral. Mindannyian érezték: kicsordul a szívük a szeretettől. Fáradtan estek ágyba, álmuk csodaszép volt.4.

Hit, Remény és Szeretet pedig a hold fényénél felmentek az Úrhoz.
– Elvégeztük, amit ránk bíztál Urunk, legyen meg a Te akaratod!
Az Úr megsimogatta fejüket és így szólt:
– Megparancsolom, hogy ti hárman: Hit, Remény és Szeretet mindig maradjatok a Földön, mert amíg Ti ott vagytok, addig nincs gondom a végítéletre!
Helga, Robi és Szilárd visszatértek a Földre, osztályuk – a Világ Legrosszabb Osztálya, így a Világ Legjobb Osztályává lett. Aki nem hiszi, járjon utána!

Fotó: Aaron Burden on Unsplash

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka 2026.06.10.
  • Csíksomlyói zarándoklatom 2026.06.07.
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa 2026.04.26.
  • Ecce homo! 2026.04.08.
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában 2026.01.25.
  • Fagyott világ – téli Tihany 2026.01.19.
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra 2026.01.11.
  • Ajándékok 2026.01.02.
  • Utolsó karácsony 2026.01.02.
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren 2025.12.07.
  • Öt nap Toszkánában 2025.11.29.
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló 2025.10.24.
  • Ismerős Arcok koncert Tatán 2025.10.19.
  • Öt nap Londonban és környékén 2025.10.11.
  • Kormoránosok találkozója Verőcén 2025.09.25.
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam 2025.09.17.
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban 2025.09.10.
  • Nyaralás Cserépfalun 2025.08.01.
  • Hunyadi – filmsorozat 2025.07.28.
  • Vízilabda VB Szingapúrban 2025.07.22.

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka
  • Csíksomlyói zarándoklatom
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa
  • Ecce homo!
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában
  • Fagyott világ – téli Tihany
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra
  • Ajándékok
  • Utolsó karácsony
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren
  • Öt nap Toszkánában
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló
  • Ismerős Arcok koncert Tatán
  • Öt nap Londonban és környékén
  • Kormoránosok találkozója Verőcén
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban
  • Nyaralás Cserépfalun
  • Hunyadi – filmsorozat
  • Vízilabda VB Szingapúrban
  • iLand koncert a Magyar Zene Házában
  • Sportvilágról – kicsit másképp…
  • Kirándulás Cesky Krumlovba, Nürnbergbe és Stuttgartba
  • Húsvét Zircen
  • iLand hangverseny Tatabányán
  • Ismerős Arcok koncert Biatorbágyon, vonósnégyes kísérettel
  • Korál koncert Balázs Fecó emlékére Veszprémben
  • „Otthont! Házat! Hazát!” – táncszínházi előadás Csákváron az Ismerős Arcok zenekarral
  • iLand hangverseny Veszprémben
  • Isten éltessen Práder Vili!
  • Grabovski és Sorbonne Sexual koncert Székesfehérváron
  • Bohemian Betyars és Parno Graszt koncert a Papp László Sportarénában
  • Karácsonyköszöntés és évbúcsúztatás a Kormoránnal
  • Ismerős Arcok koncert Diósdon
  • Nagyon fáj
  • Nyolc nap Szicíliában és Máltán – földön, vízen, levegőben
  • Negyedszázad az Ismerős Arcokkal
  • Velencei (ki tudja, hányadik) hagyományos beszámoló a késő őszi túráról
  • Szent István ünnepén
  • Székelyföldi ízelítő – 2121 km négy nap alatt
  • Kirándulásunk a Bükk lábánál – Kohus Peti
  • Olimpia 2024
  • Csoda történt!
  • A mi Pilvaxunk Labdarúgó EB tippjátéka
  • Apokalipszis most
  • Tatai élmények (2.) – Kormorán koncert
  • Tatai élmények (1.) – Kőfaragó Ház
  • Mr. Basary 70/50 hangverseny Budapesten
  • A Magyar Film Napja
  • Ismerős Arcok hangverseny Révkomáromban
  • Bill a Király!!!
  • Jubileumi Ismerős Arcok koncert, szimfonikus zenekarral
  • Újratervezés… Munkácsyval, Ismerős Arcokkal, Semmelweis-szel, Pribojszkival…
  • Játék Karácsonykor
  • Szép volt Fiúk!

Legutóbbi hozzászólások

  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia! rudipapa vagyok, Csizi segítője a tippjátékban. Ha jól számolom, csak 6 db legjobb harmadik helyen továbbjutót adtál meg, és…” jún 13, 11:04
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Köszönöm, rendben. Mivel idén mind Csizi mind én kicsit későn kaptunk észbe a VB előtt, és a tabellát jócskán ki…” jún 12, 16:34
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor pótolnám a hiányzó négy csapatot.Kórea feltételesen,a zsüri döntésére vár. Dél-Kórea,Skócia,Algéria és Elefántcsontpart” jún 12, 10:21
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia Rudi,jól esik,hogy megemlítesz.Az orvosdoktornak ecseteltem búmat-bánatomat a focival kapcsolatosan úgy általában,de nagyot dobott a részvételemen az,hogy-nagyon helyesen-kimaradnak a csoprtmeccsek…” jún 12, 09:40
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szervusz Peti! Örülök, hogy Te is játszol idén is! A 8 legjobb harmadik jut tovább, Te csak négyet írtál, még…” jún 11, 21:27
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Továbbjutók: A. Mexico, Dél-Korea, Csehország B. Svájc, Kanada C. Brazília, Skócia, Marokkó D. Paraguay, USA, Törökország E. Németország, Ecuador F.…” jún 11, 19:43
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “1.Argentína 2.Spanyolország 3.Franciaország 4.Brazília (csakis és kizárólag truccból,Vinicius és Neimar miatt) Továbbjutók a csoprtból: Mexico,Csehország Svájc,BIH Brazília,Marocco USA,ParaguajAustrália Németország,Equador Hollandia,Japán,Tunézia…” jún 11, 17:58
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Csoportkör – miért ezek jutnak tovább? A 12 csoport nagy részében egyértelmű a hierarchia: a FIFA-ranglistán élenjáró európai és dél-amerikai…” jún 11, 07:40
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Miért várod ezt?” jún 11, 07:38
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Tippem: A: Mexikó, Dél-Korea B: Svájc, Kanada C: Brazília, Marokkó, Skócia* D: USA, Törökország E: Németország, Ecuador, Elefántcsontpart* F: Hollandia,…” jún 11, 07:16
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor elkezdem a tippelést: Világbajnok: Brazília.  Ezüst: Németország  Bronz: Argentina   Negyedik: Spanyolország.  Csoportokból továbbjutók – négy csoportból jut tovább két…” jún 10, 15:50
  • rudipapa on Sportvilág: “Khm… khm.. Tisztelt Focirajongók! Holnapután 21:00-kor elkezdődik a 2026-os Labdarúgó Világbajnokság. Kicsit horror, 48 csapatos „döntővel”. A tippjátékhoz a táblázatot…” jún 9, 14:35
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre még korán lesz.Legalább két év kell ,hogy szabadabban mozoghassunk.” jún 8, 15:44
  • Csizmazia P. on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre megszervezzük… ha… „…és mégis élünk…”.” jún 7, 19:29
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Hihetetlen,hogy repül az idő.Már húsz éve…remélem,egyszer engem is valaki megszólít,hogy csatlakozhatunk erre az útra.” jún 7, 14:57
  • Kohus Peti on Negyven éve történt a csernobili katasztrófa: “Ne marasztald el az akkori médiákat,a tömegtájékoztatás cenzúráján megbukott az objetív hírközlés.Ahogy manapság is… Általános mellébeszélés az egész szoci táborban,míg…” ápr 27, 12:46
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “A lemezborítók egy egységet képeznek a lemezzel.Továbbmegyek:eladják a lemezt. Ha megismerem a lemezt,biztosan máskénz tekintek az IA legújabb borítójára.” ápr 9, 10:13
  • Csizmazia P. on Ecce homo!: “A borító és az album tartalmi része egységet alkot. Könyvként kihajtható, bal oldalon zsebben található kivehető füzet dalszövegekkel, a korongon…” ápr 9, 08:13
  • Kohus Peti on Sportvilág: “A Szlovénia elleni meccset szinte végig láttam.Az 1.félidő nem hasonlított válogatott szintű mérkőzésre részünkről.A 2. játékrészben hála a cseréknek már…” ápr 8, 09:43
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “Kezdem a legvégén.Nekem az album borítója,nem tudom,milyen okból,de nem tetszik.Természetesen ismerem a képet kívülról-belülről,de a lemez koncepciójának hiányában nem tudok…” ápr 8, 09:36

Állandó rovataink

SPORTVILÁG - állandó rovatunk

TÖRZSASZTAL - állandó rovatunk

Mind-zene

KORMORÁN

FANKADELI

ISMERŐS ARCOK

P.MOBIL

HOBO

Bejelentkezés

ADMINISZTRÁCIÓ

Archívum

Csizmazia Péter 2009-2021 Címlapkép: Janko Ferlič Unsplash
Theme by Colorlib Powered by WordPress