Badacsony New Yorkban
Abban a szerencsében volt részem, hogy ott lehettem „New Yorkban” a badacsonyi borok bemutatkozásán!
Viccet félretéve, badacsonyi borok, pincészetek seregszemléje volt a fővárosi New York Palotában. Immár két hét eltelt azóta, leülepedtek az élmények.
Nagyon sok borászat volt jelen, öt-hat tételt mutattak be. Belépéskor kaptunk kóstolókelyhet és egy füzetet, amelyben tételesen felsorolták a pincészetek kínálatát, jegyzetelni is lehetett. Megpróbáltunk valamiféle rendszert vinni a kóstolásba, először az olaszrizlingeket vettük górcső alá, majd következtek a kéknyelűk, a rózsakövek és a házasítások. Szívesen írnám, hogy megnéztük a szürkebarátokat is, de azok sajnos kimaradtak. Innen mentünk a rajnai rizlingekhez, lehetett volna furmintokat is inni, de addig nem jutottunk el (s ha furmint, akkor maradjunk Tokajnál és Somlónál – személyes véleményem szerint). A kínálatban szereplő kevés vörösbort is kihagytuk ezúttal. Végül néhány egészen kiváló pezsgővel tettük fel a koronát a badacsonyi borok megismerésére.
A borok megítélése teljesen szubjektív. Két évtized kóstolási tapasztalata kialakít az emberben valamiféle értékrendet, mit keressek, mit várjak egy bortól? Csakhogy sok tétel ízlelése kifárasztja az ízérzést, nem mindegy a borok sorrendje sem. Nem lehet, s nem is kell tanult borbíráló babérjaira törni. Vannak kedvenc szőlőfajták, nálam fehérborok közül a rajnai rizling és furmint tartoznak ezek közé. Külön tudomány a borok és étkek párosítása, egy ilyen sétáló kóstolón csak egy-egy falatot lehet enni. (Sétáló kóstoló azt jelenti, hogy pohárral a kezünkben vándorlunk a borászok asztalai között.)
Számomra a rajnaik közül kiemelkedett a Villa Sandahl kínálata – igaz a pincészet kizárólag ezzel a szőlőfajtával foglalkozik – de nagyon szép volt a Villa Tolnayé is. Igen jó borokat ittunk a Borbély Családi Pincészetnél is. Hosszan lehetne szemezgetni a sok borászat kínálatából. Külön köszönet Vörös Renátának, aki meghívott a rendezvényre
Ezek után pár szót magáról a borvidékről. A Dunántúl középső részén, a Balaton északi partvidékén helyezkedik el a Tapolcai-medence, Káli-medence, Badacsony, Szigliget, Gulács, Tóti hegy, Szent György-hegy, Csobánc, Hajagos vulkáni kúpjait felölelve. Északról a Bakony határolja, így csodálatos terroir alakult ki. A talaj ásványossága, az ültetvényeket érő napos órák hosszú ideje, a Balaton víztükréről visszaverődő fény és víztömeg szélsőséges hőmérsékletingadozásokat kivédő hatása összeadódva teljesen egyedivé teszik Magyarország egyik legkisebb borvidékét.
Régészeti leletek tanúsága szerint, már a Római Birodalom idején is bort termeltek ezen a vidéken, honfoglaló őseinktől kezdve mindvégig művelték a területet. Időnként egyházi kezelés alatt állt, a szürkebarát szőlőt szerzetesek honosították meg, egy francia szőlőfajta behozatalával. A filoxéravész után átalakult a fajtaszerkezet. Jelenleg kéknyelű, szürkebarát, rózsakő, olasz- és rajnai rizling, furmint, budai zöld dominálnak az összesen 1200 hektáros területen. Az itt termő szőlőből készült borokban hatalmas lehetőségek vannak.
Nagyon tetszett Badacsony bemutatása. Vallom, hogy legjobban a borvidékeket a helyszínre látogatva lehet megismerni, de egy ilyen esszenciájukat bemutató rendezvény is közelebb visz a borok megismeréséhez és nem utolsó sorban élvezetéhez!
Felhasznált irodalom:
Borvidék 1937-ben. Forrás: Fortepan/Martin Kornél