A Nemzet Aranyai
Vízilabda a magyar sporttörténet egyik legsikeresebb sportága. 1912 óta vesz részt nemzeti válogatottunk az olimpiai játékokon, kilencszer lettünk aranyérmesek, háromszor ezüstérmesek és négyszer bronzérmesek. 1932. Los Angeles. 1936. Berlin. 1952. Helsinki. 1956. Melbourne. 1964. Tokio. 1976. Montreal. 2000. Sydney. 2004. Athén. 2008. Peking. Akkor még említést sem tettünk a számtalan világ- és európa-bajnoki győzelmünkről.
A fenti felsorolásból látható, Montreal és Sydney között eltelt huszonnégy év olimpiai győzelem nélkül. 1980-ban Moszkvában bronzérmet szereztünk, majd Los Angelest a kádári rémuralom bojkottálta. Ezzel együtt is hosszú évtizedek szaladtak el.
A dokumentumfilm 1997-ben Sevillában megrendezett EB-re tekint először, itt győzelmet arattunk, majd két év múlva – 1999-ben – ugyancsak EB-én ismét győztünk. A csapat sikerei és játéka reménnyel töltött el mindenkit a közelgő olimpia előtt. Firenzében az olasz és a nemzetközi szövetség ármánykodásának köszönhetően, Benedek Tibor nem szállhatott vízbe, koholt doppingvádak miatt. 2000-ben Oroszországgal, 2004-ben Szerbia-Montenegróval, 2008-ban az Egyesült Államok csapatával döntőztünk és győztük le őket.
2000-ben Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Kósz Zoltán, Märcz Tamás, Molnár Tamás, Steinmetz Barnabás, Szécsi Zoltán, Székely Búlcsú, Varga Zsolt, Vári Attila
2004-ben Benedek Tibor, Biros Péter, Fodor Rajmund, Gergely István, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Steinmetz Ádám, Steinmetz Barnabás, Szécsi Zoltán, Varga Tamás, Vári Attila
2008-ban Benedek Tibor, Biros Péter, Gergely István, Hosnyánszky Norbert, Kásás Tamás, Kis Gábor, Kiss Gergely, Madaras Norbert, Molnár Tamás, Szécsi Zoltán, Varga Dénes, Varga Dániel, Varga Tamás lettek olimpiai bajnokok, Kemény Dénes vezetésével.
Eddig a száraz tények. A moziban, filmvászonról közel két és fél óra hosszan beszélnek szakvezetők és játékosok, egykori ellenfelek a CSAPATRÓL. Mondhatjuk, hogy szerencsés csillagállás, sok jól lövő balkezes játékos, csipetnyi szerencse, jó csapatszellem vezetett egymás után három olimpiai aranyérem megszerzéséhez, de ennél sokkal többről van szó. Mindig volt valami plusz, hol a szövetségi kapitány sikeres cseréje, hol egy zseniális játékos, aki hátán cipelte a csapatot, hol megfelelő bátorság és sok minden kellett a sikerhez. Egyik külföldi szakvezető így jellemezte a vízilabdát: úszás, labdajáték és küzdősport (bunyó) keveréke.
Íme egy rövid összefoglaló a 2004-ben, Athénban játszott döntőről. A szerbek végig vezettek, még 7:5-re is ők vezettek, végül 8:7-re nyertünk. Felejthetetlen volt!
Nagyon jó volt a győztesek szájából hallani a sikertörténet hátteréről elmondottakat. Amit még kiemelnék ezzel kapcsolatban, annyi, hogy Papp Laci is három egymást követő olimpiáról hozta el az aranyérmet. Nehéz dolga volt? Igen nagyon nehéz! A különbség közte és a pólósok között mindössze annyi, hogy Laci bácsi teljesen a saját erejére támaszkodhatott, míg a pólósok egy csapatot alkotva egymást húzták, támogatták.
Nagyon jó volt feleleveníteni a sikereinket. Engem lenyűgözött a film, feltöltődve, régen tapasztalt pozitív érzéseket hazahozva jöttem ki a moziból. Mindenkinek ajánlom a filmet, nemcsak a vízilabdasport szerelmeseinek!