Skip to content
A MI PILVAXUNK
  • Archivum (2009-2018)
    • A Napba Öltözött Leány – rockopera 2006. július 1.
    • Fontos írások 2009-2010
      • Miért pont a Kormorán? (2009)
      • Lélekvesztő
      • Eljő az ősz…
      • Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről
      • Csepregi szilánkok – beszámoló a III. Ismerős Arcok táborról
  • Volt egyszer egy kávéház
  • Márványasztalok mellett…

103 esztendő Trianon, Komáromban a Kormoránnal

  • 2023.06.24.2023.06.24.
  • by Csizmazia P.

Trianon fájdalmát nem lehet nem érezni. Nincs még egy olyan nemzet, amelyet így megcsonkítottak volna aljas nagyhatalmak. Az ország kétharmada idegen uralom alá került, végtelen családi és emberi tragédiákat okozva. A döntés ugyanúgy a stupid nyugati politikusok felelőssége, mint az összes szláv népet egy birodalomba beolvasztani akaró cári Oroszországé. Ismerjük a történelmi tényeket, a rideg számokat és statisztikákat. Látjuk a gúnyhatáron kívül rekedt magyarok küzdelmét megmaradásukért és látjuk az itteni és külhoni gazembereket, akik még a szimbolikus kettős állampolgárság megadása ellen is agitáltak. Járjuk Erdélyországot, Felvidéket, Délvidéket, Kárpátalját, rácsodálkozunk, hogy mennyire magyar, mennyivel jobban őrzik magyarságukat, mint Csonka-Magyarország polgárai. 103 esztendő nagyon hosszú idő. Ennyi év alatt már asszimilálódhattak volna gúnyhatáron kívül rekedt testvéreink, beolvadhattak volna a szláv és román tengerbe. Tisztelet illeti őket, hogy nem így történt!

Bennem élt a remény, hogy az Európai Unió megoldja a problémát. Közös pénz, közös gazdaság, megszűnő államhatárok… Elmentünk Kisrozvágyra azon az éjszakán, amikor az Unió teljes jogú tagjává váltunk. Lovasbandériumok taposták el a szlovák – magyar gúnyhatárt és a Kormorán muzsikált… amíg élek nem felejtem el. Mennyire naivak voltunk! Ma már pontosan tudjuk, mi lett az egészből… 

Mindig szerettem Komáromba járni! Délen Lovasszínház, erődrendszer, északon íjászversenyek, koncertek: Kormorán, Ismerős Arcok, s legutóbb Hobo. Európa Udvar, finom sörök… A híd… a híd, amely nem szétválaszt, hanem összeköt. Úgy átmehetünk egyik városrészből a másikba, hogy nem kell igazolvány, útlevél.

Jött a hír, hogy Trianon 103. évfordulójára a két városrész közösen emlékezik majd, s Kormorán koncert segít frissen tartani bennünk a fájdalom, talán a remény érzését is.

Úgy döntöttem, a déli oldalon hagyom autómat, átsétáltam az öreg hídon. Megkerestem a Jókai utcát, ott a Trianon Gyűrű emlékhelyet, meghallgattam az emlékezést, majd barantások vezetésével, nemzeti zászlónk alatt vonultunk délre, át a hídon, Komáromba. A megemlékezés helyszínén idősebb Lomniczi Zoltán mondott beszédet. Elkeserítő jövőképet vázolt fel: mind az anyaországban, mind a gúnyhatáron kívülrekedt országrészekben borzalmas  a magyar népesség fogyása.

Színpadra lépett a Kormorán. Az a zenekar, amelynél aligha tett többet bárki a nemzeti emlékezet ébrentartásáért. Alkotói munkásságuk nagyobb része erről szól: Wass Albert megzenésített művei, filmzenék, dalok, versek, rockoperák a magyarságról beszélnek. Milyen felemelő érzés volt a zenekar „Fekete Seregéhez” a Kormorán Baráti Körhöz tartozni, mennyi mindent adott és mennyi mindenen átsegített csak engem a kobakos lét! Hála érte!

Az emlékkoncert felemelő volt! Másfél óra muzsika, régi és még régebbi dalok, mindenki rácsodálkozhatott, hogy mennyire időtállók a korábban megfogalmazott gondolatok! Nagyszerű időutazás volt, a zenekar visszanyúlt saját gyökereihez, az első zenealbumról is szóltak dalok.

Átsétáltam azon a hídon, amely összeköti mindazt, amit Trianonban szétválasztottak. Meghallgattam a megemlékező beszédeket északon és délen, megfürdött lelkem a Kormorán varázslatos muzsikájában. Újra és újra átéltem Trianon fájdalmát, hogy ébren maradjon az emlékezet. Csak reménykedni lehet abban, hogy maradunk, megmaradunk…


Tisztelet Somlónak!
Elfogyott a kávé…
évforduló Gyásznap Komárom Kormorán Trianon

Related articles

Csíksomlyói zarándoklatom
Negyven éve történt a csernobili…
Ecce homo!
Ismerős Arcok életműkoncert a Papp…
Feliratkozás
Visszajelzés
guest

guest

2 hozzászólás
Kohus Peti
Kohus Peti
2023.09.09. 20:51

Mi is Kormoránon voltunk ma délután!Tizenvalahány év kellett hogy elteljen az utolsó Kormorán koncertünk óta…Biztosan mi tehetünk róla és ma látva a csapatot azt kell mondjam,sokat veszítettünk az elodázott évek alatt.
Igaz,hogy falunap volt,de Gergőt,Pistit és Álmost megtalálva,és a zenekart hallgatva visszajöttek azok a felejthetetlen évek,amelyeket kobakosként átélhettem.Csak a régi ismerősök és barátok hiányoztak nagyon.
Megfogadtuk,hogy amint lesz rá lehetőség,igazi koncertre el kell mennünk,mert a Kormorán él,és ugyanazt a zenét és érzést adja,amiket megszoktunk,megszerettünk.
Teljesen véletlenül,Pisti által megosztott oldalon tudtuk meg,hogy a közelünkben,Éberhardon lép fel a zenekar,Volt más választásunk?Nem volt.Kötelesség,vágyakozás,nosztalgia,vagy sok-sok érzés motivált minket?Nem tudom megmagyarázni,de ott volt a helyünk.
A zenekar fantasztikus volt,csak kár,hogy a koncert apropója miatt alig egy óra jutott nekik,és persze nekünk,a közönségnek.

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2023.09.11. 19:22
Válasz a következőnek  Kohus Peti

Bár nekem megadatott sok koncert a tizenvalahány év alatt is, én is pontosan azt érzem, hogy a zenekar él és dolgozik. Decemberben – beszámoltam róla – Újpesten adtak nagykoncertet és idén eljutottam Komáromba, a Trianon megemlékezésre is. Azt gondolom, – a tudományhoz hasonlóan – Kormorán egy „munkahipotézis”. Van Koltay Gergő, aki maga a Kormorán, ő választja ki azokat a művészeket, akikkel aktuálisan együtt akar dolgozni, akiket alkalmasnak tart mindenkori koncepciója megvalósításához. Nagyon sokaknak az „igazi” Kormorán a korábbi felállás volt, másoknak az annál is korábbi. Vannak dalok, amelyek kihagyhatatlanok, amelyeket bárki szólaltat meg, nagyszerűek. Nem érdemes a múlton rágódni, még akkor sem, ha a Kormorán varázslatos muzsikája az előző felállás idején szólította meg a Lámpás Embereket. Életünknek abban a szakaszában, abban a politikai-társadalmi helyzetben a Kormorán muzsikája hozott rengeteg embert egy körbe, jártunk koncertről koncertre, szerveztünk táborokat, összejöveteleket, nagyszerűen szerkesztett honlapok adtak lehetőséget az információk megosztására. Minden változik, így mi is. Változtak a zenészek, változott a társadalom, s mi magunk is változtunk. Ami 10-15-20 éve rendkívül fontos volt, ma már kevésbé az, ma már új feladatok, megoldandó problémák tornyosulnak valamennyiünk előtt. A dalok azonban – remélem – örökké szólni fognak, akkor is amikor mi már nem fogjuk azokat hallani… Nekem az az egy bajom van ezzel, hogy nem értesülök a zenekar fellépéseiről. Komáromot is Székely Gyuri barátomtól hallottam. Lehet, hogy a közösségi hálón fent vannak az események, de az a közeg nem ér el hozzám. Az Ismerős Arcok zenekari honlapja sem bőbeszédű, de a soron következő koncerteket bárki két kattintással… Read more »

0
Válasz

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka 2026.06.10.
  • Csíksomlyói zarándoklatom 2026.06.07.
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa 2026.04.26.
  • Ecce homo! 2026.04.08.
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában 2026.01.25.
  • Fagyott világ – téli Tihany 2026.01.19.
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra 2026.01.11.
  • Ajándékok 2026.01.02.
  • Utolsó karácsony 2026.01.02.
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren 2025.12.07.
  • Öt nap Toszkánában 2025.11.29.
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló 2025.10.24.
  • Ismerős Arcok koncert Tatán 2025.10.19.
  • Öt nap Londonban és környékén 2025.10.11.
  • Kormoránosok találkozója Verőcén 2025.09.25.
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam 2025.09.17.
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban 2025.09.10.
  • Nyaralás Cserépfalun 2025.08.01.
  • Hunyadi – filmsorozat 2025.07.28.
  • Vízilabda VB Szingapúrban 2025.07.22.

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka
  • Csíksomlyói zarándoklatom
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa
  • Ecce homo!
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában
  • Fagyott világ – téli Tihany
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra
  • Ajándékok
  • Utolsó karácsony
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren
  • Öt nap Toszkánában
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló
  • Ismerős Arcok koncert Tatán
  • Öt nap Londonban és környékén
  • Kormoránosok találkozója Verőcén
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban
  • Nyaralás Cserépfalun
  • Hunyadi – filmsorozat
  • Vízilabda VB Szingapúrban
  • iLand koncert a Magyar Zene Házában
  • Sportvilágról – kicsit másképp…
  • Kirándulás Cesky Krumlovba, Nürnbergbe és Stuttgartba
  • Húsvét Zircen
  • iLand hangverseny Tatabányán
  • Ismerős Arcok koncert Biatorbágyon, vonósnégyes kísérettel
  • Korál koncert Balázs Fecó emlékére Veszprémben
  • „Otthont! Házat! Hazát!” – táncszínházi előadás Csákváron az Ismerős Arcok zenekarral
  • iLand hangverseny Veszprémben
  • Isten éltessen Práder Vili!
  • Grabovski és Sorbonne Sexual koncert Székesfehérváron
  • Bohemian Betyars és Parno Graszt koncert a Papp László Sportarénában
  • Karácsonyköszöntés és évbúcsúztatás a Kormoránnal
  • Ismerős Arcok koncert Diósdon
  • Nagyon fáj
  • Nyolc nap Szicíliában és Máltán – földön, vízen, levegőben
  • Negyedszázad az Ismerős Arcokkal
  • Velencei (ki tudja, hányadik) hagyományos beszámoló a késő őszi túráról
  • Szent István ünnepén
  • Székelyföldi ízelítő – 2121 km négy nap alatt
  • Kirándulásunk a Bükk lábánál – Kohus Peti
  • Olimpia 2024
  • Csoda történt!
  • A mi Pilvaxunk Labdarúgó EB tippjátéka
  • Apokalipszis most
  • Tatai élmények (2.) – Kormorán koncert
  • Tatai élmények (1.) – Kőfaragó Ház
  • Mr. Basary 70/50 hangverseny Budapesten
  • A Magyar Film Napja
  • Ismerős Arcok hangverseny Révkomáromban
  • Bill a Király!!!
  • Jubileumi Ismerős Arcok koncert, szimfonikus zenekarral
  • Újratervezés… Munkácsyval, Ismerős Arcokkal, Semmelweis-szel, Pribojszkival…
  • Játék Karácsonykor
  • Szép volt Fiúk!

Legutóbbi hozzászólások

  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia! rudipapa vagyok, Csizi segítője a tippjátékban. Ha jól számolom, csak 6 db legjobb harmadik helyen továbbjutót adtál meg, és…” jún 13, 11:04
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Köszönöm, rendben. Mivel idén mind Csizi mind én kicsit későn kaptunk észbe a VB előtt, és a tabellát jócskán ki…” jún 12, 16:34
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor pótolnám a hiányzó négy csapatot.Kórea feltételesen,a zsüri döntésére vár. Dél-Kórea,Skócia,Algéria és Elefántcsontpart” jún 12, 10:21
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia Rudi,jól esik,hogy megemlítesz.Az orvosdoktornak ecseteltem búmat-bánatomat a focival kapcsolatosan úgy általában,de nagyot dobott a részvételemen az,hogy-nagyon helyesen-kimaradnak a csoprtmeccsek…” jún 12, 09:40
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szervusz Peti! Örülök, hogy Te is játszol idén is! A 8 legjobb harmadik jut tovább, Te csak négyet írtál, még…” jún 11, 21:27
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Továbbjutók: A. Mexico, Dél-Korea, Csehország B. Svájc, Kanada C. Brazília, Skócia, Marokkó D. Paraguay, USA, Törökország E. Németország, Ecuador F.…” jún 11, 19:43
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “1.Argentína 2.Spanyolország 3.Franciaország 4.Brazília (csakis és kizárólag truccból,Vinicius és Neimar miatt) Továbbjutók a csoprtból: Mexico,Csehország Svájc,BIH Brazília,Marocco USA,ParaguajAustrália Németország,Equador Hollandia,Japán,Tunézia…” jún 11, 17:58
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Csoportkör – miért ezek jutnak tovább? A 12 csoport nagy részében egyértelmű a hierarchia: a FIFA-ranglistán élenjáró európai és dél-amerikai…” jún 11, 07:40
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Miért várod ezt?” jún 11, 07:38
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Tippem: A: Mexikó, Dél-Korea B: Svájc, Kanada C: Brazília, Marokkó, Skócia* D: USA, Törökország E: Németország, Ecuador, Elefántcsontpart* F: Hollandia,…” jún 11, 07:16
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor elkezdem a tippelést: Világbajnok: Brazília.  Ezüst: Németország  Bronz: Argentina   Negyedik: Spanyolország.  Csoportokból továbbjutók – négy csoportból jut tovább két…” jún 10, 15:50
  • rudipapa on Sportvilág: “Khm… khm.. Tisztelt Focirajongók! Holnapután 21:00-kor elkezdődik a 2026-os Labdarúgó Világbajnokság. Kicsit horror, 48 csapatos „döntővel”. A tippjátékhoz a táblázatot…” jún 9, 14:35
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre még korán lesz.Legalább két év kell ,hogy szabadabban mozoghassunk.” jún 8, 15:44
  • Csizmazia P. on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre megszervezzük… ha… „…és mégis élünk…”.” jún 7, 19:29
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Hihetetlen,hogy repül az idő.Már húsz éve…remélem,egyszer engem is valaki megszólít,hogy csatlakozhatunk erre az útra.” jún 7, 14:57
  • Kohus Peti on Negyven éve történt a csernobili katasztrófa: “Ne marasztald el az akkori médiákat,a tömegtájékoztatás cenzúráján megbukott az objetív hírközlés.Ahogy manapság is… Általános mellébeszélés az egész szoci táborban,míg…” ápr 27, 12:46
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “A lemezborítók egy egységet képeznek a lemezzel.Továbbmegyek:eladják a lemezt. Ha megismerem a lemezt,biztosan máskénz tekintek az IA legújabb borítójára.” ápr 9, 10:13
  • Csizmazia P. on Ecce homo!: “A borító és az album tartalmi része egységet alkot. Könyvként kihajtható, bal oldalon zsebben található kivehető füzet dalszövegekkel, a korongon…” ápr 9, 08:13
  • Kohus Peti on Sportvilág: “A Szlovénia elleni meccset szinte végig láttam.Az 1.félidő nem hasonlított válogatott szintű mérkőzésre részünkről.A 2. játékrészben hála a cseréknek már…” ápr 8, 09:43
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “Kezdem a legvégén.Nekem az album borítója,nem tudom,milyen okból,de nem tetszik.Természetesen ismerem a képet kívülról-belülről,de a lemez koncepciójának hiányában nem tudok…” ápr 8, 09:36

Állandó rovataink

SPORTVILÁG - állandó rovatunk

TÖRZSASZTAL - állandó rovatunk

Mind-zene

KORMORÁN

FANKADELI

ISMERŐS ARCOK

P.MOBIL

HOBO

Bejelentkezés

ADMINISZTRÁCIÓ

Archívum

Csizmazia Péter 2009-2021 Címlapkép: Janko Ferlič Unsplash
Theme by Colorlib Powered by WordPress
wpDiscuz