Újratervezés… Munkácsyval, Ismerős Arcokkal, Semmelweis-szel, Pribojszkival…
Mindenféle szempontból fekete karácsony volt, eddigi életem legnehezebb, legtragikusabb időszaka. Szívesen írnám, hogy volt, de ezen soha nem lehet teljesen túllépni, még akkor sem, ha jól tudom, az idő idővel enyhülést hoz. Köszönöm valamennyi hozzám közelálló embernek a segítő jobbot!
Kohus Peti barátom és társszerzőm, Zsóka lányától Ismerős Arcok koncertet kapott karácsonyi ajándékul. Az eseményre Székesfehérváron, a FEZEN-ben került sor. Ha már itt jártak, rövid városnézéssel egybekötve megnéztük a Munkácsy-kiállítást is.
Az egykori kolostor épületében kialakított múzeumban nagyszerű keresztmetszetét láthattuk Munkácsy alkotásainak, rengeteg magyarázó szöveg vezetett végig a művész életútján, bemutatta legfontosabb alkotásait. A képek túlnyomó többsége Pákh Imre tulajdona, a Trilógia két alkotását a Magyar Állam milliárdokért vásárolta meg tőle. Ami elkeserítő, hogy a bitumen alapra festett képek sötétedését nem lehet megállítani, addig nézzük, amíg tudjuk… (A fehérvári időszaki kiállítás időközben már bezárt.)
Finom estebéd elköltése után a FEZEN felé vettük az irányt, Ismerős Arcok koncertre. A hangverseny az „Egy a hazánk” elnevezésű turné állomása volt, s a zenekar ezúttal is remek programot állított össze a repertoárból, koncerteken az utóbbi időben keveset játszott, régi dalok is elhangzottak. Nagyszerű volt, a szépszámú közönség is élvezte a muzsikát. A végén pedig alkalom nyílt, hogy hosszasan elbeszélgessünk Práder Vilivel, aminek az vetett véget, hogy zárt a FEZEN. Lesz februárban Budapesten a Kongresszusi Központban és Révkomáromban is koncert, igyekszem beszámolni azokról is.
Semmelweis című filmnek külön írást szentelek majd. Pénteken este ismét meghallgattam Pribojszki Mátyás virtuóz szájharmonika koncertjét, üdítő, kellemes péntek esti kikapcsolódás volt.
It’s Not Easy (nem könnyű) halljuk a színpadról. Tényleg nem az…
Remek napot töltöttünk Fehérvárott,köszi,Doki,mindent,és Zsókáéknak az ajándékot.Szándékból nem én keztem beszámolni erről az eseményről,kegyeleti okok miatt.
Ami Vilit illeti,van vagy 10-12 éve annak,hogy utoljára találkoztunk,illetve beszélgettünk (gyakorlatilag ez elmondható az összes IA tagról is).Az,hogy mire emlékszik ez az ember,külön misét érdemel…
Tényleg mi csináltunk volna zárórát a Fezenben?
A kiállítást követő napokban befejeztem egy Munkácsy-könyv olvasását,amely a trilógiát boncolgatja,de persze kitér a szerző más,ide illő témákra is.
Legalább 5 művet véltem felfedezni a könyvben,melyeket a kiállításon is láthattunk.Ezen képek közül több „magántulajdonban” címkével ellátott,mi tudjuk,mind Pákh Imréhez köthetőek.
Minap olvastam a f.sbukkon egy bejegyzést a trilógiáról.Persze sokan Pákh Imrét pocskondiázzák,nyereségvágy címen,amiért felvásárol és restauráltat Munkácsy-műveket.Nem tudom megérteni ezeket az embereket.Miért a kákát kell keresni mindenhol?haa nem lenne P.I,akkor sokkal szegényebbek lennénk,mert a Mester képei ki tudja,hol porosodnának?
Szerintem ezek az emberek nem tudják,milye hányatott sors jutott ki néhány mesterműnek,többen között a trilógia valamelyikének is.Hogy együtt látható a három Krisztus kép,Pákh Imre,a kormány és a Déry múzeum nagy köszönetet érdemelnek szerintem.
És még egy megjegyzés.A Munkácsy -képek pusztulnak.Ki tudja,meddig lehet ilyen formában tartani-látni őket.Köpködés helyett inkább érdemes lenne megtekinteni a kiállításokat.