Skip to content
A MI PILVAXUNK
  • Archivum (2009-2018)
    • A Napba Öltözött Leány – rockopera 2006. július 1.
    • Fontos írások 2009-2010
      • Miért pont a Kormorán? (2009)
      • Lélekvesztő
      • Eljő az ősz…
      • Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről
      • Csepregi szilánkok – beszámoló a III. Ismerős Arcok táborról
  • Volt egyszer egy kávéház
  • Márványasztalok mellett…

Velencei (ki tudja, hányadik) hagyományos beszámoló a késő őszi…

  • 2024.10.20.2024.10.20.
  • by Kohus Peti

Idén csúsztunk egy-két hetet a többi Velencei-tó köreinkhez képest, de mint eddig mindig, most is szerencsénk volt az égi intézőkkel és szinte tökéletes időjárásban tekerhettük körbe a tavat.

Most már mondhatom (ez volt a 3.alkalom) ,hogy két napra utazunk a tóhoz. Aki ismeri, tudhatja, nem kell a túrához két nap, de nekünk bevált a péntek délutáni érkezés, főleg, hogy rátaláltunk anno egy csodálatos szállásra 3 évvel ezelőtt.

Kényszerből, de ezt már akkor megbeszéltük…

Szóval nekem szabit kell kérnem péntekre, a nejem délben elkéri magát, fél egykor kilövünk a ház elől, mert Matyi kutyusunk szemeiből már-már könnyek potyognak…

Az út ismerős, péntek kora délutánhoz képest a forgalom több, mint optimális, Győr és Fehérvár között tempósan haladunk, a Budai úton már érezzük a tó illatát. Jó, ez csak költői jópofiból írtam.

A szállodában 15 perc alatt bejelentkeztünk és a szobánkba költözünk, majd 10 perc múlva ismét a parkolóban vagyunk, lenyergeljük a serpáról a bringákat és irány Velence „bícs”, csak körülnézés céljából.

Vacsora előtt egy rövid áztatás, majd focinézés. Sajnos csak az 1.félidőig bírtam, elaludtunk.

Másnap reggel kávé a szobán, reggeli, 9 körülindulás.Nem jutottunk messzire, már Kápolnásnyéken elakadtunk egy portánál. Kovács és ásványmúzeum – hirdette a cégér. Mivel a porta ajtaja nyitva volt, bementünk. Olyan szerencsénk volt-egyébként kizárólag előre megbeszélt időpontban fogadnak látogatókat-hogy egy csoportot vártak, azokhoz csapódva mi is bebocsátást kaptunk a múzeumba.

Érdemes ellátogatni ide azoknak, akiknek van némi érdeklődésük a kovács szakmához, a régi szerszámokhoz, némi helytörténethez és az ásványtanhoz.

Külön érdekessége a dolognak az, hogy a kurátor, Kupi László úr alpolgármester, borlovag, helytörténész és főleg somorjai gyökerekkel rendelkezik!

Bő másfél órát voltunk itt,de elkértük magunkat az ásványtani bemutatóról, mert várt ránk az út. Ekkor kb.1 kilométernél tartottunk…

Pázmánd volt az első úticélunk, itt a sziklákat szerettük volna megnézni, de valahol elvétettük a jelzést, vagy nem volt kijelölve az irány, szóval ezt buktuk. Viszont a híres-nevezetes BuBa itteni vonalát megtaláltuk és egy csodálatos bringás pihenőre bukkantuk, faragott szobrokkal, bringaálvánnyal, irányjelző totemmel, vitézzel, Toldival. Gyönyörű faragványok, már ezért is érdemes idetekerni.

A BuBa-n tekertünk tovább Nadapra. Itt sajnos nincs tökéletesen kijelölve az irány Fehérvár irányába, picit improvizáltunk, majd folytattuk utunkat Sukoró felé – ahogy azt már korábban biztosan említettem-az egyik legszebb bringaút vonalon a lombos erdei úton. Sajnos csak pár kilométer, de kiérve innét csodálatos látvány tárul a sukorói szikláktól a tóra.

A faluban nem álltunk meg pihenni, megállás nélkül tekertünk egészen a pákozdi pagonyig. Itt egy fagyi és egy fotó erejéig megpihentünk, majd tovább indultunk azzal az elhatározással, hogy Pákozdon megnézzük az ingóköveket.

Fel is értünk a Rákóczi út végén a Bella-tóig, majd azon túl az erdőbe, de egyszer csak az út járhatatlanná vált bringával és gyalogolni nem volt kedvünk, ezért visszafordultunk Pákozdra és folytattuk utunkat a bringakörön.

Innét már túl sok izgalom nem várt ránk, Pákozdról Dinnyés felé szembeszél próbált visszafogni minket, hasztalanul, majd a 7-es útnál elkanyarodva a tó felé, elérve a Sarvajc-köröszt (így, köröszt és ne kereszt) pihenőt, megmásztuk a kilátó meredek lépcsőit.

Örömmel tapasztaltuk, a nádasban előbukkant a víz! Soha nem tapasztalt vízállás a Velencei-tavon, feltételezem, optimális a tó szintje napjainkban.Ez sokkal szebb látványt nyújt, mint az alacsony vízszint-kori lehangoló, száraz tópart.

Innét már megállás nélkül tekertünk Velencére. Agárdot elérve sok látogató, még annál is több kerékpáros volt az utakon, a parton. Sok büfé nyitva volt, még fürdőzőt is láttunk…

Velencén meg sem álltunk a bícsig, jócskén elmúlt ekkor dél, korgott a has. A már jól ismert és bevált büfében ebédeltünk, asszony balatoni hekket, én keszeget választottam. Mindkettő ízletes volt, a keszeggel picit többet kell foglalkozni, míg az emésztőrendszerbe kerül a falat, de az Ízőrzőkben (vagy Borbás Marcsinál?) láttam, hogy kell szakszerűen keszeget enni.

A szobára visszaérve-illetve még előtte felpakoltam a bringákat a serpára-fürdőruhába és köntösbe bújtunk és irány a wellness. Nagyon szép látvány volt a fürdő emeleti medencéjéből a délutáni ragyogó napocska, ahogy visszatükröződik a tó vizéről. Jó sokáig raktároztuk ezt magunkba. Ezzel véget is ért a túránk…

A pázmándi kitérőnek köszönhetően egészen pontosan (mert már van GPS kütyűm a bringámon) 46.96 kilométer tekertünk. Egyre csak nyúlik ez a Velence-kör, mint a rétestészta.

Másnap reggel a távozásról szólt. Reggeli, kijelentkezés, telefon a haversrácnak, hogy érkezünk, majd irány Fehérvár. Mondhatom ezt a találkozást is hagyományosnak, hisz ritkaszámba vehetjük, hogy nem jött össze az eddigi túráink alkalmával.

Örülök a találkozásnak Doki, sikerült beszélgetnünk is és nagyon jól jöttünk ki a dologból hála annak az egy üveg lőrének, amit kaptunk (valami Kopár vagy mi a szösz, majd megkólázzuk, hogy iható legyen).

Még mielőtt kitérne az olvasó a hitéből, tudom, milyen szintet képvisel a Kopár…

Nagyon finom utunk volt hazafelé, sajnos Győrben nem volt kedvem parkolni az Árkádban a bicajhordozóval, ezért az Iland lemez még várat magára.

Jövőre ugyanitt?


Szent István ünnepén
Negyedszázad az Ismerős Arcokkal
bringatúra Kohus Peti országúti kerékpározás Velencei-tó

Related articles

Csíksomlyói zarándoklatom
Negyven éve történt a csernobili…
Fagyott világ – téli Tihany
Öt nap Toszkánában
Feliratkozás
Visszajelzés
guest

guest

0 hozzászólás

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka 2026.06.10.
  • Csíksomlyói zarándoklatom 2026.06.07.
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa 2026.04.26.
  • Ecce homo! 2026.04.08.
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában 2026.01.25.
  • Fagyott világ – téli Tihany 2026.01.19.
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra 2026.01.11.
  • Ajándékok 2026.01.02.
  • Utolsó karácsony 2026.01.02.
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren 2025.12.07.
  • Öt nap Toszkánában 2025.11.29.
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló 2025.10.24.
  • Ismerős Arcok koncert Tatán 2025.10.19.
  • Öt nap Londonban és környékén 2025.10.11.
  • Kormoránosok találkozója Verőcén 2025.09.25.
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam 2025.09.17.
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban 2025.09.10.
  • Nyaralás Cserépfalun 2025.08.01.
  • Hunyadi – filmsorozat 2025.07.28.
  • Vízilabda VB Szingapúrban 2025.07.22.

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka
  • Csíksomlyói zarándoklatom
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa
  • Ecce homo!
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában
  • Fagyott világ – téli Tihany
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra
  • Ajándékok
  • Utolsó karácsony
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren
  • Öt nap Toszkánában
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló
  • Ismerős Arcok koncert Tatán
  • Öt nap Londonban és környékén
  • Kormoránosok találkozója Verőcén
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban
  • Nyaralás Cserépfalun
  • Hunyadi – filmsorozat
  • Vízilabda VB Szingapúrban
  • iLand koncert a Magyar Zene Házában
  • Sportvilágról – kicsit másképp…
  • Kirándulás Cesky Krumlovba, Nürnbergbe és Stuttgartba
  • Húsvét Zircen
  • iLand hangverseny Tatabányán
  • Ismerős Arcok koncert Biatorbágyon, vonósnégyes kísérettel
  • Korál koncert Balázs Fecó emlékére Veszprémben
  • „Otthont! Házat! Hazát!” – táncszínházi előadás Csákváron az Ismerős Arcok zenekarral
  • iLand hangverseny Veszprémben
  • Isten éltessen Práder Vili!
  • Grabovski és Sorbonne Sexual koncert Székesfehérváron
  • Bohemian Betyars és Parno Graszt koncert a Papp László Sportarénában
  • Karácsonyköszöntés és évbúcsúztatás a Kormoránnal
  • Ismerős Arcok koncert Diósdon
  • Nagyon fáj
  • Nyolc nap Szicíliában és Máltán – földön, vízen, levegőben
  • Negyedszázad az Ismerős Arcokkal
  • Velencei (ki tudja, hányadik) hagyományos beszámoló a késő őszi túráról
  • Szent István ünnepén
  • Székelyföldi ízelítő – 2121 km négy nap alatt
  • Kirándulásunk a Bükk lábánál – Kohus Peti
  • Olimpia 2024
  • Csoda történt!
  • A mi Pilvaxunk Labdarúgó EB tippjátéka
  • Apokalipszis most
  • Tatai élmények (2.) – Kormorán koncert
  • Tatai élmények (1.) – Kőfaragó Ház
  • Mr. Basary 70/50 hangverseny Budapesten
  • A Magyar Film Napja
  • Ismerős Arcok hangverseny Révkomáromban
  • Bill a Király!!!
  • Jubileumi Ismerős Arcok koncert, szimfonikus zenekarral
  • Újratervezés… Munkácsyval, Ismerős Arcokkal, Semmelweis-szel, Pribojszkival…
  • Játék Karácsonykor
  • Szép volt Fiúk!

Legutóbbi hozzászólások

  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia! rudipapa vagyok, Csizi segítője a tippjátékban. Ha jól számolom, csak 6 db legjobb harmadik helyen továbbjutót adtál meg, és…” jún 13, 11:04
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Köszönöm, rendben. Mivel idén mind Csizi mind én kicsit későn kaptunk észbe a VB előtt, és a tabellát jócskán ki…” jún 12, 16:34
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor pótolnám a hiányzó négy csapatot.Kórea feltételesen,a zsüri döntésére vár. Dél-Kórea,Skócia,Algéria és Elefántcsontpart” jún 12, 10:21
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia Rudi,jól esik,hogy megemlítesz.Az orvosdoktornak ecseteltem búmat-bánatomat a focival kapcsolatosan úgy általában,de nagyot dobott a részvételemen az,hogy-nagyon helyesen-kimaradnak a csoprtmeccsek…” jún 12, 09:40
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szervusz Peti! Örülök, hogy Te is játszol idén is! A 8 legjobb harmadik jut tovább, Te csak négyet írtál, még…” jún 11, 21:27
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Továbbjutók: A. Mexico, Dél-Korea, Csehország B. Svájc, Kanada C. Brazília, Skócia, Marokkó D. Paraguay, USA, Törökország E. Németország, Ecuador F.…” jún 11, 19:43
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “1.Argentína 2.Spanyolország 3.Franciaország 4.Brazília (csakis és kizárólag truccból,Vinicius és Neimar miatt) Továbbjutók a csoprtból: Mexico,Csehország Svájc,BIH Brazília,Marocco USA,ParaguajAustrália Németország,Equador Hollandia,Japán,Tunézia…” jún 11, 17:58
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Csoportkör – miért ezek jutnak tovább? A 12 csoport nagy részében egyértelmű a hierarchia: a FIFA-ranglistán élenjáró európai és dél-amerikai…” jún 11, 07:40
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Miért várod ezt?” jún 11, 07:38
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Tippem: A: Mexikó, Dél-Korea B: Svájc, Kanada C: Brazília, Marokkó, Skócia* D: USA, Törökország E: Németország, Ecuador, Elefántcsontpart* F: Hollandia,…” jún 11, 07:16
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor elkezdem a tippelést: Világbajnok: Brazília.  Ezüst: Németország  Bronz: Argentina   Negyedik: Spanyolország.  Csoportokból továbbjutók – négy csoportból jut tovább két…” jún 10, 15:50
  • rudipapa on Sportvilág: “Khm… khm.. Tisztelt Focirajongók! Holnapután 21:00-kor elkezdődik a 2026-os Labdarúgó Világbajnokság. Kicsit horror, 48 csapatos „döntővel”. A tippjátékhoz a táblázatot…” jún 9, 14:35
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre még korán lesz.Legalább két év kell ,hogy szabadabban mozoghassunk.” jún 8, 15:44
  • Csizmazia P. on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre megszervezzük… ha… „…és mégis élünk…”.” jún 7, 19:29
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Hihetetlen,hogy repül az idő.Már húsz éve…remélem,egyszer engem is valaki megszólít,hogy csatlakozhatunk erre az útra.” jún 7, 14:57
  • Kohus Peti on Negyven éve történt a csernobili katasztrófa: “Ne marasztald el az akkori médiákat,a tömegtájékoztatás cenzúráján megbukott az objetív hírközlés.Ahogy manapság is… Általános mellébeszélés az egész szoci táborban,míg…” ápr 27, 12:46
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “A lemezborítók egy egységet képeznek a lemezzel.Továbbmegyek:eladják a lemezt. Ha megismerem a lemezt,biztosan máskénz tekintek az IA legújabb borítójára.” ápr 9, 10:13
  • Csizmazia P. on Ecce homo!: “A borító és az album tartalmi része egységet alkot. Könyvként kihajtható, bal oldalon zsebben található kivehető füzet dalszövegekkel, a korongon…” ápr 9, 08:13
  • Kohus Peti on Sportvilág: “A Szlovénia elleni meccset szinte végig láttam.Az 1.félidő nem hasonlított válogatott szintű mérkőzésre részünkről.A 2. játékrészben hála a cseréknek már…” ápr 8, 09:43
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “Kezdem a legvégén.Nekem az album borítója,nem tudom,milyen okból,de nem tetszik.Természetesen ismerem a képet kívülról-belülről,de a lemez koncepciójának hiányában nem tudok…” ápr 8, 09:36

Állandó rovataink

SPORTVILÁG - állandó rovatunk

TÖRZSASZTAL - állandó rovatunk

Mind-zene

KORMORÁN

FANKADELI

ISMERŐS ARCOK

P.MOBIL

HOBO

Bejelentkezés

ADMINISZTRÁCIÓ

Archívum

Csizmazia Péter 2009-2021 Címlapkép: Janko Ferlič Unsplash
Theme by Colorlib Powered by WordPress
wpDiscuz