A füredi lány
„Mit tennél, ha váratlanul 1763-ban találnád magad?” – olvasható a kérdés a könyvborítón. Karády Annától közel négyszázötven oldalon kapunk választ erre. A Balatonfüreden élő és alkotó hölgy szabadjára engedte fantáziáját, lebilincselő olvasmány az eredménye!
Almássy Anna a nyári napfordulón egyszer csak 2020-ból 1763-ban találja magát. Arácson örvény ragadja el, nehezen fogja fel, mi történhetett. Találkozik a múlt Balatonjával, Füredével, az akkor élő emberekkel. Nagyívű szerelmi történet bontakozik ki, amely ahhoz vezet, hogy házasságot köt Oroszy Mihály földesúrral. Bár sejti, van visszaút 2020-ba, kérdés, hogy a szerelem, vagy a honvágy lesz erősebb? A regényt elolvasva, megkapjuk a választ.
Miközben összefonódnak a történet szálai, Anna elénk tárja, milyen lehetett Füred élete akkoriban. Abban a korban, amikor a csend még valódi csend volt, a csillagok közelebbinek tűntek, a tél szó szerint farkasordító hideget hozott: a farkasok falkákban húzódtak le a Bakonyból. A Balaton vastagon befagyott, aratták a nádat és léket vágva fogtak halat. Közben remek jellemábrázolásokat kapunk, megismerjük a kor társadalmának belső viszonyait, a korabeli szokásokat. A történet mindvégig ébren tartja az olvasó érdeklődését, vannak benne váratlan fordulatok.
Mindezeket nagyszerű, olvasmányos formában tárja elénk az írónő, pontosan lehet tudni, mélységeiben elmerült Balatonfüred történetében, történelmében. Már polcokon a folytatás, A füredi földesúr, majd A füredi gyermek. Alig várom, hogy tovább követhessem a történetet!
Azt hiszem, a könyvesboltok roskadozó polcai között böngészve, időnként nem mi választjuk ki olvasnivalónkat, hanem fordítva történik. Vajon miért veszünk kézbe egy könyvet, miért olvassuk el a fülszöveget, miért döntünk úgy, hogy kosarunkba tesszük?
Mondanom sem kell, hogy mennyire nehéz, vészterhes időket élünk. Már nemcsak a gyermekeink és saját sorsunk miatt kell aggódnunk, nemcsak nemzetünket félthetjük, hanem azért könyöröghetünk, hogy egy újabb világháború ne pusztítson el mindent. Legyen Füred 1763-ban, vagy 2022-ben, maradjon meg az utánunk jövőknek… Talán most még nem is látjuk teljesen tisztán, mit és mennyit veszíthetünk…
„A borországok és a borvidékek mind idillikusak. Sétálj az arácsi és a csopaki szőlőkben, menj fel a Badacsonyra vagy a Szent György-hegyre, a Somlóról nem is szólva, barangolj a kiskőrösi vagy a csengődi kertek között, és minderről kétségtelen tapasztalatot fogsz tudni szerezni. A szőlőtáblák között lágy füves utak, mint csendes patakok folydogálnak. A pincék bejárata előtt hatalmas diófa, még a legforróbb nyárban is hűs. Olyan helyek, hogy az ember bárhol megállna, leülne, letelepedne, s azt mondaná: itt maradok. S esetleg anélkül, hogy észrevenné, ott érné el a halál.”
Hamvas Béla: A bor filozófiája
Engem ezért is izgat, hogy milyen lehetett anno… az hiszem a regény Balatonfüreden élő szerzője, elmélyedt a hely történetében és történelmében.
Elolvasva,hála ezért a Doktornak,aki energiát,fáradságot nem ismerve elhozta nekem a könyvet Révkomáromba.
Sajnos nekem ez a zsáner , a téma és a történet sem volt ínyemre.Inkább való hölgyeknek ez az olvasmány,vagy romantikus beállítású férfiaknak,de ilyen macsórambónak ,mint amilyen én vagyok,nem jön be.
Akadt a kezembe itt-ott hasonló témájú irodalom,de 50-60 oldal után abbahagytam.
Ezt most elolvastam,de a 2. részt hanyagolom.Biztosan én vagyok a hibás,de nem vagyok mindenolvasó.Aki viszont szereti a szerelmi történeteket,ráadásul történelembe és egy csipetnyi fantasyba csomagolva,annak kötelező ez a regény(sorozat).
Ez aztán igazán nem volt fáradtság! Igen, nem egy mélyenszántó olvasmány, engem is inkább az fogott meg benne, milyen lehetett Balatonfüreden anno… csajos könyv, de amint lesz egy kis időm el fogom olvasni a folytatást is, már csak azért is, mert kíváncsi vagyok, visszatér-e hősünk a jelenbe…
Azt mindenképp a könyv javára írom,hogy utána néztem több földrajzi helyszínnek olvasás alatt/közben.
Ki tudja,ha Arácson fogunk tekerni,talán eszembe jut valami megnézni való a regényben olvasottak alapján.
A 2. részt meghagyom olyan rejtett bónusznak,ha esetleg a könyvtárban nem találok magamnak megfelelő olvasmányt.
Doki,ha a 2. részt olvasom-a könyvtárunkban egyelőre ez van meg-elsőnek,kiesek a történetből?
A második résznek az elején tartok, de szerves folytatása az elsőnek. Inkább kezdd azzal, szívesen odaadom, ha összefutunk valahol. (Pl. DAC meccs előtt 🙂 )
Doki,focira ne!