Skip to content
A MI PILVAXUNK
  • Archivum (2009-2018)
    • A Napba Öltözött Leány – rockopera 2006. július 1.
    • Fontos írások 2009-2010
      • Miért pont a Kormorán? (2009)
      • Lélekvesztő
      • Eljő az ősz…
      • Mese a léghajóról, a földrajztanárról és a végítéletről
      • Csepregi szilánkok – beszámoló a III. Ismerős Arcok táborról
  • Volt egyszer egy kávéház
  • Márványasztalok mellett…

A füredi lány

  • 2022.03.22.2022.03.22.
  • by Csizmazia P.

„Mit tennél, ha váratlanul 1763-ban találnád magad?” – olvasható a kérdés a könyvborítón. Karády Annától közel négyszázötven oldalon kapunk választ erre. A Balatonfüreden élő és alkotó hölgy szabadjára engedte fantáziáját, lebilincselő olvasmány az eredménye!

Almássy Anna a nyári napfordulón egyszer csak 2020-ból 1763-ban találja magát. Arácson örvény ragadja el, nehezen fogja fel, mi történhetett. Találkozik a múlt Balatonjával, Füredével, az akkor élő emberekkel. Nagyívű szerelmi történet bontakozik ki, amely ahhoz vezet, hogy házasságot köt Oroszy Mihály földesúrral. Bár sejti, van visszaút 2020-ba, kérdés, hogy a szerelem, vagy a honvágy lesz erősebb? A regényt elolvasva, megkapjuk a választ.

Miközben összefonódnak a történet szálai, Anna elénk tárja, milyen lehetett Füred élete akkoriban. Abban a korban, amikor a csend még valódi csend volt, a csillagok közelebbinek tűntek, a tél szó szerint farkasordító hideget hozott: a farkasok falkákban húzódtak le a Bakonyból. A Balaton vastagon befagyott, aratták a nádat és léket vágva fogtak halat. Közben remek jellemábrázolásokat kapunk, megismerjük a kor társadalmának belső viszonyait, a korabeli szokásokat. A történet mindvégig ébren tartja az olvasó érdeklődését, vannak benne váratlan fordulatok.

Mindezeket nagyszerű, olvasmányos formában tárja elénk az írónő, pontosan lehet tudni, mélységeiben elmerült Balatonfüred történetében, történelmében. Már polcokon a folytatás, A füredi földesúr, majd A füredi gyermek. Alig várom, hogy tovább követhessem a történetet!

Azt hiszem, a könyvesboltok roskadozó polcai között böngészve, időnként nem mi választjuk ki olvasnivalónkat, hanem fordítva történik. Vajon miért veszünk kézbe egy könyvet, miért olvassuk el a fülszöveget, miért döntünk úgy, hogy kosarunkba tesszük?

Mondanom sem kell, hogy mennyire nehéz, vészterhes időket élünk. Már nemcsak a gyermekeink és saját sorsunk miatt kell aggódnunk, nemcsak nemzetünket félthetjük, hanem azért könyöröghetünk, hogy egy újabb világháború ne pusztítson el mindent. Legyen Füred 1763-ban, vagy 2022-ben, maradjon meg az utánunk jövőknek… Talán most még nem is látjuk teljesen tisztán, mit és mennyit veszíthetünk…


Volt egyszer egy Záróvers…
Tizenhárom óránk van
A füredi lány Karády Anna könyv Olvasnivaló regény történelem

Related articles

Zajló kövek morajlása – könyvajánló
Karácsony egy macska szemszögéből
Olvasnivaló
Törzsasztal
Feliratkozás
Visszajelzés
guest

guest

7 hozzászólás
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2022.05.20. 15:51

„A borországok és a borvidékek mind idillikusak. Sétálj az arácsi és a csopaki szőlőkben, menj fel a Badacsonyra vagy a Szent György-hegyre, a Somlóról nem is szólva, barangolj a kiskőrösi vagy a csengődi kertek között, és minderről kétségtelen tapasztalatot fogsz tudni szerezni. A szőlőtáblák között lágy füves utak, mint csendes patakok folydogálnak. A pincék bejárata előtt hatalmas diófa, még a legforróbb nyárban is hűs. Olyan helyek, hogy az ember bárhol megállna, leülne, letelepedne, s azt mondaná: itt maradok. S esetleg anélkül, hogy észrevenné, ott érné el a halál.”
Hamvas Béla: A bor filozófiája

Engem ezért is izgat, hogy milyen lehetett anno… az hiszem a regény Balatonfüreden élő szerzője, elmélyedt a hely történetében és történelmében.

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2022.05.18. 17:53

Elolvasva,hála ezért a Doktornak,aki energiát,fáradságot nem ismerve elhozta nekem a könyvet Révkomáromba.

Sajnos nekem ez a zsáner , a téma és a történet sem volt ínyemre.Inkább való hölgyeknek ez az olvasmány,vagy romantikus beállítású férfiaknak,de ilyen macsórambónak ,mint amilyen én vagyok,nem jön be.
Akadt a kezembe itt-ott hasonló témájú irodalom,de 50-60 oldal után abbahagytam.

Ezt most elolvastam,de a 2. részt hanyagolom.Biztosan én vagyok a hibás,de nem vagyok mindenolvasó.Aki viszont szereti a szerelmi történeteket,ráadásul történelembe és egy csipetnyi fantasyba csomagolva,annak kötelező ez a regény(sorozat).

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2022.05.19. 17:40
Válasz a következőnek  Kohus Peti

Ez aztán igazán nem volt fáradtság! Igen, nem egy mélyenszántó olvasmány, engem is inkább az fogott meg benne, milyen lehetett Balatonfüreden anno… csajos könyv, de amint lesz egy kis időm el fogom olvasni a folytatást is, már csak azért is, mert kíváncsi vagyok, visszatér-e hősünk a jelenbe…

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2022.05.20. 11:29
Válasz a következőnek  Csizmazia P.

Azt mindenképp a könyv javára írom,hogy utána néztem több földrajzi helyszínnek olvasás alatt/közben.
Ki tudja,ha Arácson fogunk tekerni,talán eszembe jut valami megnézni való a regényben olvasottak alapján.
A 2. részt meghagyom olyan rejtett bónusznak,ha esetleg a könyvtárban nem találok magamnak megfelelő olvasmányt.

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2022.04.10. 08:41

Doki,ha a 2. részt olvasom-a könyvtárunkban egyelőre ez van meg-elsőnek,kiesek a történetből?

0
Válasz
Csizmazia P.
Szerző
Csizmazia P.
2022.04.12. 06:29
Válasz a következőnek  Kohus Peti

A második résznek az elején tartok, de szerves folytatása az elsőnek. Inkább kezdd azzal, szívesen odaadom, ha összefutunk valahol. (Pl. DAC meccs előtt 🙂 )

0
Válasz
Kohus Peti
Kohus Peti
2022.04.12. 15:33
Válasz a következőnek  Csizmazia P.

Doki,focira ne!

0
Válasz

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka 2026.06.10.
  • Csíksomlyói zarándoklatom 2026.06.07.
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa 2026.04.26.
  • Ecce homo! 2026.04.08.
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában 2026.01.25.
  • Fagyott világ – téli Tihany 2026.01.19.
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra 2026.01.11.
  • Ajándékok 2026.01.02.
  • Utolsó karácsony 2026.01.02.
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren 2025.12.07.
  • Öt nap Toszkánában 2025.11.29.
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló 2025.10.24.
  • Ismerős Arcok koncert Tatán 2025.10.19.
  • Öt nap Londonban és környékén 2025.10.11.
  • Kormoránosok találkozója Verőcén 2025.09.25.
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam 2025.09.17.
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban 2025.09.10.
  • Nyaralás Cserépfalun 2025.08.01.
  • Hunyadi – filmsorozat 2025.07.28.
  • Vízilabda VB Szingapúrban 2025.07.22.

Legutóbbi bejegyzések

  • A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka
  • Csíksomlyói zarándoklatom
  • Negyven éve történt a csernobili katasztrófa
  • Ecce homo!
  • Ismerős Arcok életműkoncert a Papp László Sportarénában
  • Fagyott világ – téli Tihany
  • XI. Nagy Fehérvári Bormustra
  • Ajándékok
  • Utolsó karácsony
  • Ismerős Arcok koncert a felvidéki Nagymegyeren
  • Öt nap Toszkánában
  • Zajló kövek morajlása – könyvajánló
  • Ismerős Arcok koncert Tatán
  • Öt nap Londonban és környékén
  • Kormoránosok találkozója Verőcén
  • A 34. Budapest Borfesztiválon jártam
  • Mesterségek Ünnepe a Budai Várban
  • Nyaralás Cserépfalun
  • Hunyadi – filmsorozat
  • Vízilabda VB Szingapúrban
  • iLand koncert a Magyar Zene Házában
  • Sportvilágról – kicsit másképp…
  • Kirándulás Cesky Krumlovba, Nürnbergbe és Stuttgartba
  • Húsvét Zircen
  • iLand hangverseny Tatabányán
  • Ismerős Arcok koncert Biatorbágyon, vonósnégyes kísérettel
  • Korál koncert Balázs Fecó emlékére Veszprémben
  • „Otthont! Házat! Hazát!” – táncszínházi előadás Csákváron az Ismerős Arcok zenekarral
  • iLand hangverseny Veszprémben
  • Isten éltessen Práder Vili!
  • Grabovski és Sorbonne Sexual koncert Székesfehérváron
  • Bohemian Betyars és Parno Graszt koncert a Papp László Sportarénában
  • Karácsonyköszöntés és évbúcsúztatás a Kormoránnal
  • Ismerős Arcok koncert Diósdon
  • Nagyon fáj
  • Nyolc nap Szicíliában és Máltán – földön, vízen, levegőben
  • Negyedszázad az Ismerős Arcokkal
  • Velencei (ki tudja, hányadik) hagyományos beszámoló a késő őszi túráról
  • Szent István ünnepén
  • Székelyföldi ízelítő – 2121 km négy nap alatt
  • Kirándulásunk a Bükk lábánál – Kohus Peti
  • Olimpia 2024
  • Csoda történt!
  • A mi Pilvaxunk Labdarúgó EB tippjátéka
  • Apokalipszis most
  • Tatai élmények (2.) – Kormorán koncert
  • Tatai élmények (1.) – Kőfaragó Ház
  • Mr. Basary 70/50 hangverseny Budapesten
  • A Magyar Film Napja
  • Ismerős Arcok hangverseny Révkomáromban
  • Bill a Király!!!
  • Jubileumi Ismerős Arcok koncert, szimfonikus zenekarral
  • Újratervezés… Munkácsyval, Ismerős Arcokkal, Semmelweis-szel, Pribojszkival…
  • Játék Karácsonykor
  • Szép volt Fiúk!

Legutóbbi hozzászólások

  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia! rudipapa vagyok, Csizi segítője a tippjátékban. Ha jól számolom, csak 6 db legjobb harmadik helyen továbbjutót adtál meg, és…” jún 13, 11:04
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Köszönöm, rendben. Mivel idén mind Csizi mind én kicsit későn kaptunk észbe a VB előtt, és a tabellát jócskán ki…” jún 12, 16:34
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor pótolnám a hiányzó négy csapatot.Kórea feltételesen,a zsüri döntésére vár. Dél-Kórea,Skócia,Algéria és Elefántcsontpart” jún 12, 10:21
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szia Rudi,jól esik,hogy megemlítesz.Az orvosdoktornak ecseteltem búmat-bánatomat a focival kapcsolatosan úgy általában,de nagyot dobott a részvételemen az,hogy-nagyon helyesen-kimaradnak a csoprtmeccsek…” jún 12, 09:40
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Szervusz Peti! Örülök, hogy Te is játszol idén is! A 8 legjobb harmadik jut tovább, Te csak négyet írtál, még…” jún 11, 21:27
  • rudipapa on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Továbbjutók: A. Mexico, Dél-Korea, Csehország B. Svájc, Kanada C. Brazília, Skócia, Marokkó D. Paraguay, USA, Törökország E. Németország, Ecuador F.…” jún 11, 19:43
  • Kohus Peti on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “1.Argentína 2.Spanyolország 3.Franciaország 4.Brazília (csakis és kizárólag truccból,Vinicius és Neimar miatt) Továbbjutók a csoprtból: Mexico,Csehország Svájc,BIH Brazília,Marocco USA,ParaguajAustrália Németország,Equador Hollandia,Japán,Tunézia…” jún 11, 17:58
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Csoportkör – miért ezek jutnak tovább? A 12 csoport nagy részében egyértelmű a hierarchia: a FIFA-ranglistán élenjáró európai és dél-amerikai…” jún 11, 07:40
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Miért várod ezt?” jún 11, 07:38
  • AIDA on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Tippem: A: Mexikó, Dél-Korea B: Svájc, Kanada C: Brazília, Marokkó, Skócia* D: USA, Törökország E: Németország, Ecuador, Elefántcsontpart* F: Hollandia,…” jún 11, 07:16
  • Csizmazia P. on A Mi Pilvaxunk Labdarúgó VB tippjátéka: “Akkor elkezdem a tippelést: Világbajnok: Brazília.  Ezüst: Németország  Bronz: Argentina   Negyedik: Spanyolország.  Csoportokból továbbjutók – négy csoportból jut tovább két…” jún 10, 15:50
  • rudipapa on Sportvilág: “Khm… khm.. Tisztelt Focirajongók! Holnapután 21:00-kor elkezdődik a 2026-os Labdarúgó Világbajnokság. Kicsit horror, 48 csapatos „döntővel”. A tippjátékhoz a táblázatot…” jún 9, 14:35
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre még korán lesz.Legalább két év kell ,hogy szabadabban mozoghassunk.” jún 8, 15:44
  • Csizmazia P. on Csíksomlyói zarándoklatom: “Jövőre megszervezzük… ha… „…és mégis élünk…”.” jún 7, 19:29
  • Kohus Peti on Csíksomlyói zarándoklatom: “Hihetetlen,hogy repül az idő.Már húsz éve…remélem,egyszer engem is valaki megszólít,hogy csatlakozhatunk erre az útra.” jún 7, 14:57
  • Kohus Peti on Negyven éve történt a csernobili katasztrófa: “Ne marasztald el az akkori médiákat,a tömegtájékoztatás cenzúráján megbukott az objetív hírközlés.Ahogy manapság is… Általános mellébeszélés az egész szoci táborban,míg…” ápr 27, 12:46
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “A lemezborítók egy egységet képeznek a lemezzel.Továbbmegyek:eladják a lemezt. Ha megismerem a lemezt,biztosan máskénz tekintek az IA legújabb borítójára.” ápr 9, 10:13
  • Csizmazia P. on Ecce homo!: “A borító és az album tartalmi része egységet alkot. Könyvként kihajtható, bal oldalon zsebben található kivehető füzet dalszövegekkel, a korongon…” ápr 9, 08:13
  • Kohus Peti on Sportvilág: “A Szlovénia elleni meccset szinte végig láttam.Az 1.félidő nem hasonlított válogatott szintű mérkőzésre részünkről.A 2. játékrészben hála a cseréknek már…” ápr 8, 09:43
  • Kohus Peti on Ecce homo!: “Kezdem a legvégén.Nekem az album borítója,nem tudom,milyen okból,de nem tetszik.Természetesen ismerem a képet kívülról-belülről,de a lemez koncepciójának hiányában nem tudok…” ápr 8, 09:36

Állandó rovataink

SPORTVILÁG - állandó rovatunk

TÖRZSASZTAL - állandó rovatunk

Mind-zene

KORMORÁN

FANKADELI

ISMERŐS ARCOK

P.MOBIL

HOBO

Bejelentkezés

ADMINISZTRÁCIÓ

Archívum

Csizmazia Péter 2009-2021 Címlapkép: Janko Ferlič Unsplash
Theme by Colorlib Powered by WordPress
wpDiscuz